7/2020. (XI.11.) számú rektori utasítás módosítva 2021. március 22-én a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről a 2020. évi CIX. törvény valamint a 484/2020. (XI.10.) Korm. rendelet értelmében a járványügyi veszélyhelyzet idejére elrendelt távolléti oktatásról és az intézményi működésről
1. Általános rendelkezések
1.1. Az intézkedések a jelenleg érvényben lévő kormányzati döntéseken és ágazati iránymutatásokon, valamint a jelenleg rendelkezésre álló információkon alapulnak, a járványhelyzet változását követve.
1.2. Az oktatás minden tagozaton, minden képzési szinten kontaktórák és személyes konzultációk nélkül, távolléti oktatási formában zajlik.
1.3. A távolléti oktatás módja és eszköze szabadon megválasztható, azonban a Főiskola a távolléti oktatás megvalósításához a Microsoft Teamsben nyújt technikai segítséget. Más eszköz használata megengedett, de arról a hallgatókkal egyeztetni kell.
1.4. Az online oktatás elsődleges ideje a valós órarend szerinti időben történő oktatás, vagy történhet videófelvételt tartalmazó feltöltött tananyag formájában is. A választott oktatási módról a hallgatót tájékoztatni kell.
1.5. Az esetleges órarendi időn kívül történő oktatás időpontját – az ütközések elkerülése érdekében – a hallgatókkal előre egyeztetni kell.
1.6. A hallgatók értesítése csak elektronikus írásbeli úton történhet.
1.7. Általános szabály, hogy a Főiskola épületét 2020. november 12-től a hallgatók nem látogathatják. Egyedi esetben, kérelemre, a rektor engedélyt adhat a hallgatóknak az épületbe való belépésre.
1.8. A hallgatói ügyintézés elsősorban elektronikus ügyintézési formában történik, a tanulmanyi.osztaly [at] sapientia.hu e-mail címen. Az elektronikus úton nem intézhető, egyedi vagy különleges eseteket, a megoldás érdekében a Tanulmányi Osztály munkatársaival kell egyeztetni.
1.9. A távolléti oktatás ideje alatt a Főiskola oktatói és munkavállalói folyamatos munkavégzést valósítanak meg, az adott helyzetben indokolt feladatok terén.
1.10. A nem oktató munkakörben dolgozó munkatársak alapvetően távolléti (otthoni) munkavégzésben látják el a napi feladatokat azzal a kiegészítéssel, hogy a közvetlen munkahelyi vezető szükség szerint, a feladat ellátása érdekében rendelkezhet (átmeneti ideig) jelenléti munkavégzésről, a sürgős és határidős feladat elvégzése céljából.
1.11. A személyes jelenléttel végzett munkavégzés a Főiskola területén csak a hatályos járványügyi szabályoknak megfelelően, a védelmi intézkedések megtartása mellett végezhető.
1.12. A könyvtár az olvasók számára nem látogatható.
Az olvasószolgálati ügyintézés elektronikus ügyintézési formában történik, a biblio [at] sapientia.hu e-mail címen.
A főiskolával jogviszonyban lévő hallgatók és oktatók – a fentiek mellett – az adatbázisok távoli elérésének lehetőségével élve is használhatják a könyvtári szolgáltatásokat.
1.13. A Főiskola területén semmilyen rendezvényt nem szervezünk.
1.14. A járványügyi veszélyhelyzet alakulására való tekintettel visszavonásra kerül:
2. Az utasítás hatálya
2.1. Az utasítás hatálya kiterjed Főiskolán működő valamennyi döntéshozó testületre, intézményen belüli szervezeti egységekre és a Főiskolával jogviszonyban állókra.
2.2. Az utasítás Magyarország Kormánya által meghirdetett járványügyi veszélyhelyzet miatt alkalmazandó, azzal, hogy a veszélyhelyzet idejére hozott rendkívüli intézkedésekkel összhangban, átmeneti szabályokat állapít meg.
3. Az utasítás célja
3.1. Az utasítás célja, a tömeges megbetegedést okozó humánjárvány idején a hallgatók és a munkavállalók érdekeit szem előtt tartva, egyértelmű és betartható szabályozás meghatározásával biztosítsa az érintett időszakban a zökkenőmentes oktatás és munkavégzés teljesítésének lehetőségét.
3.2. Célja továbbá, megteremti a szabályozási környezetet a Főiskola működéséhez, az ilyen helyzetekben alkalmazandó döntések meghozatalához, azok alkalmazásához, a tájékoztatásához.
3.3. Célja továbbá, hogy lehetővé váljon különleges eljárás keretében a döntések-, határozatok meghozatalához szükséges szavazások lebonyolítása az ülések megtartása személyes részvétel nélkül.
3.4. Célja továbbá, a humánjárvány következményeinek elhárítása, a Főiskolával jogviszonyban állók egészségének megóvása.
I. A 2020/2021. tanévben, a Főiskola Szervezeti és Működési Szabályzat I. könyv – Szervezeti és működési rend (a továbbiakban: SZMR) a jelen utasításban meghatározott eltérésekkel alkalmazandó.
Személyes jelenlétet igénylő testületi ülés nem tartható. Az érintett testületek a jelen utasításban meghatározott módon gyakorolják jogkörüket és hoznak határozatot a hatáskörükbe tartozó ügyekben.
1. A Fenntartói Konferencia
1.1. Az SZMR 1.2.2.1. § (3) alapján a Fenntartói Konferencia saját szabályzata alapján működik.
1.2. A Fenntartói Konferencia napirendi pontjait, a döntésre váró szenátusi határozatokat, az megalapozó írásos dokumentációt az ülés előtt legalább nyolc nappal elektronikusan meg kell küldeni a Fenntartói Konferencia testületi tagjainak.
2. A Szenátus
2.1. Az SZMR 1.2.3.3. § (1) értelmében a Szenátus feladat- és hatáskörét zárt ülésen gyakorolja. A szenátusi ülés megtartása, az érintett napirendi pont megvitatása, az esetlegesen szükséges módosítások átvezetése, meghirdetett járványügyi veszélyhelyzetben a Microsoft Teams keretében megtartott ülésen történik.
2.2. A Szenátus határozatait az online jelenlevő tagok többségi szavazatával hozza, nyílt szavazás esetén szavazni egyenként, szóban, csak személyesen lehet. Szavazategyenlőség esetén a rektor szavazata dönt.
2.3. Amennyiben titkos szavazásban érintett személyi kérdés tárgyalására kerül sor, akkor személyi kérdésekben a Szenátus tagjai a szavazataikat személyesen adhatják le, úgy, hogy a Főiskola épületben a járványügyi készültséggel kapcsolatos ajánlások betartásával kijelöl szavazóhelyiségben a szenátorok egyesével, eltérő időpontokban adhatják le szavazataikat, az előzetesen megadott határidőn belül.
2.4. Az elektronikus szavazás esetén az SZMR 1.2.3.3. § (5) szerint a főtitkár a szavazásra történő felhívást e-mail útján eljuttatja a testület tagjaihoz a szükséges tájékoztatás megadásával, valamint a határidő megjelölésével, ameddig a szavazati jog gyakorolható.
3. A Tanári Konferencia
3.1. Az SZMR 1.2.9.1. § (2) értelmében a rektor köteles félévenként legalább egy alkalommal összehívni a Tanári Konferenciát. Meghirdetett járványügyi veszélyhelyzetben a Tanári Konferencia Microsoft Teams keretében megtartott ülésen történik.
4. A Tanszékvezetői Értekezlet
4.1. Az SZMR 1.2.11.1. § (1) értelmében a Tanszékvezetői Értekezlet a rektor munkáját segítő konzultációs testület, melynek tagjai az oktatási és kutatási szervezeti egységek (tanszékek, intézetek) vezetői.
4.2. Meghirdetett járványügyi veszélyhelyzetben az értekezletet a napirendi pontok előzetes meghatározása és elektronikus úton történő megküldése mellett hívja össze. A Tanszékvezetői Értekezlet Microsoft Teams keretében megtartott ülésen történik.
5. A Bizottságok működése
5.1. Az SZMR 1.3.1. értelmében az eseti vagy az állandó bizottságok fegyelmi, jogorvoslati, minőségbiztosítási, tanulmányi, esélyegyenlőségi és kreditátviteli, oktatási, tudományos, igazgatási, gazdasági és egyéb kérdések kidolgozásában, döntések előkészítésében, a rektor, a Szenátus, valamint a Főiskola más vezetőinek és testületeinek munkájában tartósan közreműködő testületi szervek.
5.2. A Bizottságok feladat- és hatáskörét ülésen gyakorolják. A bizottsági ülés megtartása, az érintett napirendi pont megvitatása, a meghirdetett járványügyi veszélyhelyzetben a Microsoft Teams keretében megtartott ülésen történik.
5.3. A Bizottsági döntéseket a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező tagok, nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozzák. Szavazni egyenként, szóban, csak személyesen lehet. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
5.4. Az elektronikus szavazás esetén a Bizottság titkára a szavazásra történő felhívást elektronikus úton eljuttatja a Bizottság tagjaihoz a szükséges tájékoztatás megadásával, a bizottsági ülés időpontjának megjelölésével, A szavazásra irányadó szabályok:
- a bizottsági ülés időpontja előtt legalább három nappal a bizottsági munkához szükséges dokumentációt el kell juttatni a bizottsági tagoknak,
- akkor lehet érvényes határozatot hozni, ha a szavazásra jogosultak több mint hatvan százaléka közli szavazatát írásban a Microsoft Teams rendszer chatfelületén.
II. A 2020/2021. tanévben, valamint a félévekhez kapcsolódó záróvizsga időszakban a Főiskola Szervezeti és Működési Szabályzat III. könyv – Hallgatói Követelményrendszere (a továbbiakban: HKR) a jelen utasításban meghatározott eltérésekkel alkalmazandó.
1. A tanegységek általános teljesítése
1.1. A tanulmányi és vizsgakötelezettségek teljesítéséhez mindenekelőtt kérjük a hallgató és az oktató kölcsönös együttműködését a sajátos helyzetből adódó, eddig nem szabályozott, váratlan helyzetek megnyugtató megoldásának érdekében.
1.2. A félév elején meghatározott követelmények az új helyzetre tekintettel módosíthatóak, az eddigiektől eltérő megoldásokkal is bővülhetnek, de mértékük nem növelhető.
1.3. A távolléti oktatás miatt nem teljesíthető kurzusokat a jelen félévben törölni kell, és a 2020/2021. tanév tavaszi félévére kell átütemezni. Ezek újrafelvétele a hallgatók számára díjmentes.
1.4. A kurzusokon való, HKR 3.8.11.1. §-ban előírt személyes részvételi kötelezettségétől el lehet térni.
1.5. Amennyiben a hallgató technikai okokból nem tud részt venni a kurzuson, más módon kell biztosítani számára a teljesítés lehetőségét.
1.6. A tanegység veszélyhelyzeten kívüli okból történő nem teljesítése jelen helyzetben is a HKR-ben meghatározott következményeket vonja maga után a hallgató tanulmányi előmenetelében.
1.7. Az oktatónak a kurzus vagy a vizsgakurzus értékelését – a kurzus formájától függően – a gyakorlati jegy megszületését, illetve az írásbeli vizsgát követő második munkanapon – a Neptun Rendszerben rögzítenie kell.
1.8. Az eredménylapok és vizsgalapok papír alapon történő leadása a veszélyhelyzet idején nem valósítható meg. Ezt a veszélyhelyzet elmúltával meghatározott határidőre kell majd teljesíteni.
1.9. A távolléti oktatás során kiemelten hangsúlyossá válik, hogy az oktatók a Neptun Rendszerben időben és pontosan vezessék a kurzusokkal és a tanulmányi előmenetellel kapcsolatos adminisztrációt.
2. A gyakorlati kurzusok teljesítése
2.1. A gyakorlati tárgyakat jelen helyzetben is – a HKR 3.8.12.1. §-a szerinti módon –, azaz a szorgalmi időszak végéig értékelni kell.
2.2. A gyakorlati jegy követelményeit, a számonkérések idejét, a dolgozatok beadásának és értékelésének idejét úgy kell meghatározni, hogy a szeminárium/gyakorlat követelményeit a hallgató – a terepgyakorlat, a szakmai gyakorlat, az iskolai és a köznevelési gyakorlat kivételével – a szorgalmi időszakban teljesíteni tudja.
2.3. Az oktató a hallgató kérésére engedélyezheti, hogy a követelmény teljesítésére a szorgalmi időszak befejeződése után – a HKR 3.8.12.1. § (1) bekezdésétől eltérő módon – a vizsgaidőszakban is lehetősége legyen.
2.4. Elégtelen gyakorlati jegy kijavítására – a HKR 3.8.12.1. § (2) bekezdésétől eltérő módon – a vizsgaidőszakban egy alkalommal lehetőséget kell biztosítani.
3. Az elméleti kurzusok teljesítése
3.1. Az elméleti kurzusok Tanrendben meghatározott vizsgateljesítési módját a távolléti oktatásra való tekintettel meg lehet változtatni.
3.2. Az elméleti kurzusokat eddig nem alkalmazott módon is teljesíteni lehet.
3.3. A változtatásról a hallgatókat legkésőbb 2020. november 30-ig értesíteni kell.
4. A vizsgáztatás rendje és módja
4.1. A vizsgák szervezésére a veszélyhelyzet ideje alatt is a HKR 3.8.14.1. §-a vonatkozik.
4.2. A vizsgák tervezett időpontjait – a HKR 3.8.14.1. §-ában meghatározottak szerint – a Tanulmányi Osztálynak kell megküldeni. A Tanulmányi Osztály munkatársai a Neptun Rendszerben létrehozzák a vizsgaidőpontokat.
4.3. A hallgatók vizsgajelentkezésére és vizsgán való részvételére a veszélyhelyzet ideje alatt is a HKR 3.8.14.2. §-a vonatkozik.
4.4. Vizsga sem a Főiskola területén, sem más magán- vagy nyilvános helyen nem szervezhető.
4.5. A vizsgán – HKR 3.8.14.3. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint – az oktató köteles ellenőrizni a résztvevők személyazonosságát.
4.5.1. Szóbeli vizsgán a személyazonosításra alkalmas okmány felmutatásával ellenőrizhető a személyazonosság.
4.5.2. Írásbeli vizsgán az elektronikus rendszerbe való bejelentkezést kell a személyazonosság igazolásának tekinteni.
4.6. Amennyiben a vizsga teljesítése technikai okok (pl. internetkapcsolat megszakadása) miatt meghiúsul, a vizsga nem minősül eredménytelen vizsgának, és teljesítését közösen egyeztetett, lehető legkorábbi, új időpontban lehetővé kell tenni.
4.7. A vizsga – a HKR 3.8.14.3. § (2) szerint – jelen helyzetben is a vizsgakérdés feltételével (a tétel átadásával) kezdődik. A már megkezdett vizsgán a hallgató teljesítményét érdemjeggyel minősíteni kell.
4.8. A szóbeli vizsga alapkövetelménye a hallgató és a vizsgáztató közötti egyidejű hang- és képi kapcsolat.
4.9. Szóbeli vizsga ideje alatt a hallgató mellett a helyiségben nem lehet más jelen. Az oktató a szóbeli vizsga során bármikor kötelezheti a hallgatót környezete bemutatására. Amennyiben kiderül, hogy a vizsgán a hallgatón kívül más is jelen van, az oktató megszakíthatja és elégtelenre értékelheti a feleletet.
4.10. A távolléti szóbeli vizsgáztatás során a HKR 3.8.10.2. §-ában biztosított teljesítési lap használata nem lehetséges, ezért az oktatónak a vizsga ideje alatt kell rögzítenie szóbeli vizsga eredményét. Ezt megteheti a Neptun Rendszerben, a Microsoft Teams rendszer chatfelületén, vagy e-mail küldésével a hallgató részére. Ezáltal a hallgató azonnal látja a szóban közölt értékeléssel való azonosságot.
5. Szigorlat, részmodulzáró és modulzáró vizsga
5.1. A szigorlatokat, részmodulzáró és modulzáró vizsgákat (a továbbiakban:
szigorlat) a veszélyhelyzet idején is – a HKR 3.8.13.3. §-ban meghatározottak szerint – meg kell szervezni.
5.2. A szigorlati jegyzőkönyvet a Tanulmányi Osztály által a bizottság elnökének elektronikus úton megküldött űrlapon kell vezetni.
6. A szakdolgozat leadása és értékelése
6.1. A szakdolgozat leadásának határideje nem változik. Továbbra is 2021. április 21., szerda 17.00 óra.
6.2. A Határidőn túli szakdolgozat leadási kérelem díját eltöröljük. A 10 nap halasztás díjmentesen kérhető. Határidő: 2021. május 2., vasárnap éjfél.
6.3. A szakdolgozatot most csak pdf formátumban kell megküldeni a tanulmanyi.osztaly [at] sapientia.hu e-mail címre. A bekötött példányokat a járvány után kérjük be, később meghatározott időpontban.
6.4. A szakdolgozat beadásához hozzájáruló témavezetői nyilatkozatot a témavezetőknek kell megküldeniük a szakdolgozat leadási határidejéig, azaz 2021. április 21., szerda 17.00 óráig – de legkésőbb 2021. május 2., vasárnap éjfélig – a tanulmanyi.osztaly [at] sapientia.hu e-mail címre.
6.5. A szakdolgozatot a Tanulmányi Osztály munkatársai elektronikus úton küldik el a témavezetőknek és az opponenseknek, az elkészült értékeléseket is elektronikus úton kell visszaküldeni.
7. A portfólió leadása és értékelése
7.1. A portfólió leadásának határideje nem változik. Továbbra is 2021. június 5. szombat éjfél.
7.2.A portfóliót most csak pdf formátumban kell megküldeni a tanulmanyi.osztaly [at] sapientia.hu e-mail címre. A bekötött példányokat később meghatározott időpontban kérjük leadni.
7.3. A portfóliót a Tanulmányi Osztály munkatársai elektronikus úton küldik el a Pedagógia Tanszéknek, illetve a referátum témavezetőinek, az elkészült értékeléseket is elektronikus úton kell visszaküldeni 2021. június 14., hétfő délig.
8. Záróvizsga
8.1. A záróvizsga – a szakdolgozat védés, a portfólióvédés, a zárószigorlatok és a tanári szakmódszertani vizsgák – szervezése az előzetesen meghirdetett időpontban kerül megszervezésre.
8.2. A záróvizsga – a szakdolgozat védés, a portfólióvédés, a zárószigorlatok és a tanári szakmódszertani vizsgák módjáról, a járványügyi helyzet alakulása szerint a későbbiekben rendelkezünk.
Jelen módosított utasítás 2021. március 22. napján lép hatályba, és visszavonásig érvényes.