Isten hozta a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola honlapján. Ezen a felületen egyrészt arra szeretnénk lehetőséget biztosítani, hogy a Főiskolánkkal kapcsolatos gyakorlati kérdésekben könnyen eligazodhasson, ugyanakkor e virtuális kapun át meghívjuk Önt arra is, hogy intézményünk szellemiségéhez, törekvéseihez, életéhez is közelebb kerüljön.
Főiskolánkon a 2000–2001. tanévben, hosszú előkészítés után kezdődött az oktatás. A három alapító szerzetesrend – ferencesek, piaristák, bencések – úgy döntöttek, hogy fiataljaik teológiai képzését, amit addig külön-külön végeztek, immár összpontosított erőkkel, közösen biztosítják.
De mit jelent ma, hogy három szerzetesrend más szerzetesközösségekkel és világi szakemberekkel karöltve Főiskolát működtet, és egy gyönyörű főváros és világváros, Budapest szívében otthont ad különféle területeken tanulni vágyó fiataloknak és érett korú felnőtteknek? Az alapítókat az a meggyőződés vezette, hogy a magyar szerzetességnek Istentől és egyháztól kapott küldetése van a felsőoktatásban és a felnőttképzésben. Minket utódokat is ez hajt: szeretnénk megosztani azt a közösségi tudást, tapasztalatot, amit Krisztus-követő, mindig megújulni vágyó életformánk sok-sok generáción keresztül halmozott fel, s ami istenkeresésünket mindmáig táplálja, vezeti.
Éppen ezért kezdetektől fogva magától értetődik, hogy Főiskolánk a szerzetesnövendékekkel együtt a világiak számára is megnyitja kapuit, és képzéseit a magyar egyház és a társadalom felől érkező igényekre érzékenyen igyekszik alakítani. Így a katolikus teológia művelése mellett hivatásunknak tekintjük a tanárképzést, katekéták és lelkipásztori munkatársak képzését, a társadalomban mutatkozó szükséghelyzetekre reflektáló. gyakorlatorientált felkészítést segítő hivatásokra (lelkigondozó, gyermek- és ifjúságvédelmi szakember, roma társadalomismeret szakembere), valamint egy keresztény gazdasági szemlélet megismertetését.
Ehhez a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola olyan életteret ad, amely alapításától képviseli a szerzetesi életforma messzire nyúló és sokféle hagyományát: a bencések monasztikus életvitelét, amelyben a közösségben való állhatatos megmaradás és a közös istentisztelet adják az alapot a fenntartások nélkül gyakorolt vendégbarátsághoz; az evangéliumi egyszerűség és szegénység ferences lelkiségét, amelyben a teremtett világ és a másik ember tisztelete az egyház hagyományához való szerető hűségben gyökerezik; a piaristák tanító elkötelezettségét, amely a fiatalokat helyezi a középpontba és mindig új utakat keres, hogy az evangéliummal szívükig, értelmükig el tudjon érni.
Főiskolánk „világlátott”, Európa-szerte és tengeren túl működő teológiai, filozófiai műhelyekben tanult oktatói közül sokan a „szent tudományok” mellett más területen is képzettek. Nem pusztán ismeretek átadása a célunk. A vallás-, bölcsészet-, társadalom- és természettudományok kiváló művelőivel és intézményeivel együttműködve szeretnénk a maga valóságában szemlélni és megérteni az életet, s ebben szeretnénk társai és segítői lenni hallgatóinknak, programjainkon vendégeinknek. Ehhez a keretet a felújított Duna-parti piarista épület adja, gazdag és vendégbarát könyvtárával, jól felszerelt tantermeivel és közösségi tereivel.
Köszönöm, hogy figyelmet szentel Főiskolánknak, és örömmel vesszük, ha képzéseink felkeltik érdeklődését!
Fehérváry Örs Jákó OSB