1. Mi az abszolutórium?
Végbizonyítvány, annak az igazolása, hogy a hallgató a szak tantervében előírt tanulmányi és vizsgakötelezettségeknek - az előírt államilag elismert nyelvvizsga, a szakdolgozat és a záróvizsga kivételével – mindenben eleget tett, ill. a szakdolgozathoz rendelt kreditpontok kivételével a képzési és kimeneti követelményekben előírt kreditpontok megszerzését igazolja minősítés és értékelés nélkül.
2. Az abszolutórium végzettséghez kötött munkakör betöltésére nem jogosít.
3. Az abszolutórium a leckekönyvben és a NEPTUN tanulmányi rendszerben kerül rögzítésre.
A végzős hallgatók tantervi teljesítéseit az utolsó évben és a záróvizsga előtt, ill. a vizsgaidőszakok végén folyamatosan átnézi a Tanulmányi Osztály, ezért kell jönniük mintatanterv egyeztetésre is.
Aki a mintatanterv tanegységeit teljesítette, annak a hallgatónak a leckekönyvét a Tanulmányi Osztály véglegesen lezárja.
4. Az abszolutóriumról a Tanulmányi Osztály nem küld értesítést, nem ad ki nyomtatványt, de akinek szüksége van rá, bármikor kérhet igazolást.
5. Az abszolutóriumot, végbizonyítványt annak a félévnek a végén kell kiállítani és kiadni, mely félévben a hallgató annak a feltételeit teljesítette.
6. Az abszolutórium kiállításakor a hallgató jogviszony megszűnésének időpontjai:
- a téli szemeszter végén: január 31.
- a nyári szemeszter végén: június 30.
Érdemes megjegyezni az időpontokat (a Neptunban, a hallgatói adatoknál ellenőrizhető), mert a jogviszony megszűnésének pontos időpontját gyakran kéri a Munkaügyi Hivatal, vagy a Diákhitel Központ.
Fontos tudniuk, hogy ezt követően a TB járulékot is önmaga fizeti már a hallgató, mert csak úgy lesz egészségügyi biztosítása.
7. A szakdolgozat beadása, védése, és a záróvizsga nem része az abszolutóriumnak!
A zárószigorlat BA, MA stb. képzésen nem része az abszolutóriumnak, előtte is, és a szakdolgozat leadásának félévében is letehetőek.
Nagyon gyakori probléma, hogy a hallgató azt gondolja, amíg nem adja le és védi meg a szakdolgozatát, jogviszonyban marad. Ez nem így van. Minden hallgató az abszolutórium megszerzését követően bármelyik félévben leadhatja és megvédheti a szakdolgozatát, tehet záróvizsgát, viszont ekkor nincs hallgatói jogviszonya!
Mi az a magyar állami ösztöndíj, kik az állami ösztöndíjas hallgatók?
Az állami ösztöndíjas hallgató képzésének költségeit a magyar állam fizeti. A szóhasználat sok hallgatót megtéveszt: ez nem egy ösztöndíj, amit a hallgató tanulmányai segítésére az államtól kap, hanem a tanulmányainak a költségét jelenti, amit a felsőoktatási intézménynek a magyar állam fizet ki a hallgató helyett.
Mit vállal az állami ösztöndíjas hallgató?
A hallgató a tanulmányok költségeinek fedezéséért, a beiratkozási lapon megtalálható nyilatkozat aláírásával vállalja, hogy
a) a képzést a képzési idő másfélszeresén belül befejezi (ez azt jelenti, hogy oklevelet szerez, vagyis a nyelvvizsga kötelezettséget is a képzési idő másfélszeresén belül meg kell szereznie) és
b) a képzés befejezését követően a ösztöndíjas tanulmányok idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt tart fenn az oklevél megszerzését követő 20 éven belül. Ez a kötelezettség több részletben is teljesíthető, vagyis nem kell egy munkáltatónál a meghatározott időt eltölteni és nem is szükséges, hogy a foglalkoztatási jogviszony folyamatos legyen, csak az, hogy 20 éven belül "összejöjjön" a meghatározott időtartamú hazai munkaviszony.
A HITÉLETI képzésben részt vevő hallgatókra a b) pont NEM VONATKOZIK.
Mi történik, ha valaki nem teljesíti az ösztöndíj folyósításért cserébe vállalt kötelezettségét?
Aki az a) pontban foglalt kötelezettséget nem teljesíti, vagyis nem szerez oklevelet a képzési idő másfélszeresén belül, a képzése önköltségének felét vissza kell térítenie az államnak. Ez az eset vonatkozik azokra a hallgatókra, akik hosszabb ideig tanulnak, mint a képzési idő másfélszerese és azokra is, akik abbahagyják a képzést.
Kivéve: Osztott képzés (BA, MA) 1 félév, osztatlan képzés 2 félév után (ha szakváltásra nem kerül sor) még visszafizetési kötelezettség terhe nélkül abbahagyható.
/Figyelem! A 2014 szeptemberében belépő hallgatók esetében szakváltásnak minősül az is, ha a félbehagyott tanulmányokat követően egy éven belül más szakra beiratkozik. Ebben az esetben a korábbi kötelezettsége a hallgatónak az új szak képzése alatt keletkezett kötelezettségéhez számolódik. Ennek részleteiről tájékoztatást az Oktatási Hivataltól lehet kérni./
Aki a b) pontban foglalt kötelezettséget nem teljesíti (a hitéleti képzésben részt vevőket nem érinti), vagyis oklevelet szerez, de nem tart fenn meghatározott ideig hazai munkaviszonyt, köteles a képzése önköltségének inflációval emelt összegét a magyar államnak visszafizetni.
Aki állami ösztöndíjas képzés feltételeit nem vállalja, azt át kell sorolni önköltséges képzésre. Ha a hallgató önköltséges finanszírozási formában nem tudja a képzést vállalni, akkor megszűnik a hallgatói jogviszonya.
Hogyan tekintjük a passzív féléveket a képzés befejezésére nyitva álló idő vonatkozásában?
Az oklevélszerzésre rendelkezésre álló, a KKK (képzési és kimeneti követelmények) szerinti másfélszeres időtartamba a passzív félévek nem számítandók bele. A nyilatkozattal vállalt feltételek teljesülésének vizsgálatakor kizárólag azok a félévek vehetőek figyelembe, melyek során a hallgató aktív jogviszonnyal rendelkezik.
Honnan tudom, hogy mennyit kell visszatérítenem a magyar államnak, ha nem teljesítem a vállalt kötelezettségeket?
Minden magyar állami ösztöndíjas hallgató évente kap az Oktatási Hivataltól egy EGYENLEGKÖZLŐ levelet. Ettől nem kell megijedni, ez nem jelenti azt, hogy az abban szereplő összeget a hallgatónak be is kell fizetnie. Az egyenlegközlő határozatnak olyan szempontból van jelentősége, hogy a későbbiekben az Oktatási Hivatal az ezen határozatban foglalt adatok alapján fogja megállapítani az állami ösztöndíjas jogviszonyból fakadó kötelezettségeit (határidőre történő oklevélszerzés, oklevélszerzést követő 20 éven belüli hazai munkaviszony fenntartási kötelezettség, esetleges visszafizetési kötelezettség, annak mértéke...stb.).
Ha valaki úgy látja, hogy az abban szereplő adatok nem helytállóak, akkor a megadott határidőn belül kell egy fellebezést benyújtania. Ha a megállapított összeg helyes, akkor nincs teendő.
Ha valakinek már visszafizetési kötelezettsége keletkezett, az egyértelműen kiderül a határozatból.
Ha valaki a képzése egy részében állami ösztöndíjas, s másik részében önköltséges hallgató, akkor az ösztöndíjas képzésből adódó kötelezettségei csak a képzés állami ösztöndíjjal támogatott ideje tekintetében terhelik.
Mentesülések, kedvezmények
A jogszabály nagyon sok esetét ismeri a visszafizetési kötelezettség vagy a hazai munkavállalási kötelezettség alóli mentesülésnek. Ezeket részletesen a mellékelt tájékoztató tartalmazza, de bármikor kérhető tájékoztatás az Oktatási Hivataltól is a hsz [at] oh.gov.hu címen.
Lehet-e részletfizetési kedvezményt kérni?
Igen. Ennek pontos feltételeit a csatolt tájékozató tartalmazza, de erről a lehetőségről a kötelezettséget megállapító határozatban is tájékoztat az Oktatási Hivatal.
Hivatalos tájékoztató
Itt olvasható az Oktatási Hivatal által kiadott hivatalos tájékoztató a magyar állami ösztöndíj feltételeiről.
Tájékoztató a 2012 szeptemberében, 2013 januárjában, 2013 szeptemberében, 2014 januárjában belépő hallgatóknak
Tájékoztató a 2014 szeptemberében belépő hallgatóknak
Tájékoztató a 2015 szeptemberében belépő hallgatóknak
Tájékoztató a 2019 szeptemberében belépő hallgatóknak
Tájékoztatók a magyar állami ösztöndíjjal kapcsolatban
Tájékoztató a magyar állami ösztöndíjas hallgatókkal történő elektronikus kapcsolattartásról
Dokumentumok elektronikus kézbesítése Ügyfélkapu Érkeztetési tárhelyre
Kérelemminták az állami ösztöndíjjal kapcsolatos ügyintézéshez
A nyelvvizsgával egyenértékűnek tekintett okiratok esetében a képző intézmény joga és felelőssége, hogy eldöntse, hogy a benyújtott bizonyítvány, oklevél stb. a jogszabályi feltételeknek - 137/2008. (V.16.) Korm. rendelet - megfelelve nyelvvizsgának minősül-e.
E szerint nem intézményi döntés kérdése, hogy az érettségi bizonyítvány vagy külföldön szerzett oklevél nyelvvizsgának minősül-e, de az intézmény kötelessége a benyújtott oklevelet e tekintetben megvizsgálni.
A főiskola szenátusának döntése értelmében (SzMSz 362.§), aki külföldi közoktatási intézményben szerzett érettségi bizonyítvánnyal, nemzetközi érettségi bizonyítvánnyal, vagy külföldi felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel kívánja a diploma kiadásához szükséges nyelvi követelmény teljesítését igazolni, az okiratot legkésőbb záróvizsgázás tanévének október 15-éig köteles elismertetésre a Tanulmányi Osztályon benyújtani.
A főiskola a diploma időbeni kibocsátását csak akkor tudja biztosítani, ha az érintett hallgató a fenti határidőt betartja.
A felsőoktatás hatályos rendszere szerint a tanulmányok befejezését igazoló oklevél kiadásának előfeltétele a sikeres záróvizsga.
Bár az oklevél megszerzéséhez nem kötelező a nyelvvizsga, a főiskola fontosnak tartja az idegen nyelvek ismeretét, ezért a tanulmányok részeként, a képzések tantervében biztosítja a szakon szerezhető szakképzettség megszerzéséhez és gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismereteket , illetve a tudásmérés lehetőségét a hallgató részére. Továbbá a felvételi eljárás során intézményi pontokkal értékeli a nyelvvizsga meglétét.
13/2023. (VI.09.) számú határozat az idegen szaknyelvi ismeretek megszerzésének biztosításáról
A Szenátus - az SzMSz 1.2.3.2. § (1) bekezdés d) pontjára, valamint a Nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 49/A. §-ra, valamint a 114/O. §-ra hivatkozással – 13/2023. (VI.09.) számú számú határozattal az alábbi döntést hozta.
1. A Főiskola jelenlegi és jövőbeli hallgatói számára nem kötelező a nyelvvizsga. Kivételt képeznek a teológia és teológia [lelkipásztor] osztatlan mesterképzés ama hallgatói, akik a római Szent Anzelm Egyetemhez baccalaureatus-i fokozatra szeretnék felterjeszteni diplomájukat. Nekik a záróvizsga megkezdése előtt be kell mutatniuk azt az okiratot, amely igazolja, hogy középfokú, „C” típusú általános nyelvi vagy középfokú (B2 szintű) általános nyelvi, komplex, államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgát tettek.
2. Az idegen szaknyelvi tanulmányokra vonatkozó módosítások a tanulmányaikat a 2022/2023. tanévben vagy azt követően megkezdő hallgatókra kell alkalmazni az alábbiak szerint:
- a szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek kötelező voltát rögzíteni kell a mintatantervben,
- a mintatantervi változásokat 2023. június 30-ig kell elvégezni,
- a mintatantervi változásokról értesíteni kell az érintett hallgatókat.
3. A tanulmányaikat a 2022/2023. tanévet megelőzően megkezdő hallgatók – az eddigi, mintatantervben már meghatározott idegen nyelvi kötelezettségen túl –további idegen szaknyelvi tanulmányi követelményt a Szenátus nem határoz meg. Mintatantervük nem módosul.
4. A Szenátus az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek elsajátítása érdekében létrehozza és a mintatantervbe beépíti az Idegen nyelvi ismeretek nevű kritériumtárgyat:
- értéke 0 kredit,
- értékelése kétfokozatú: megfelelt, nem felelt meg,
- bármely félévben felvehető,
- legkésőbb a végbizonyítvány megszerzéséig kell teljesíteni,
- teljesíthető az Európai Unió és az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) hivatalos nyelvein: angol, arab, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, horvát, ír, kínai, lengyel, lett, litván, máltai, német, olasz, orosz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák és szlovén, és ezeken felül katalán nyelven,
- katekéta – lelkipásztori munkatárs alapképzésen lovári nyelven is teljesíthető,
- teljesítését a Tanulmányi Osztályon kell igazolni,
- teljesítése osztatlan tanárszakon nem kötelező előfeltétele az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatnak.
5. Az Idegen nyelvi ismeretek kritériumtárgyat a hallgató az alábbi módon teljesítheti:
- igazolja legalább egy idegen nyelvből B típusú nyelvvizsga valamely részének (írásbeli vagy szóbeli) sikeres teljesítését,
- igazol legalább egy hónap időtartamú, idegen nyelven külföldön végzett felsőoktatási tanulmányokat, külföldön végzett szakmai gyakorlatot,
- elvégez egy idegen nyelvű kurzust a Főiskolán vagy más felsőoktatási intézményben,
- bármely kurzuson a kurzus oktatójával egyeztetett idegen nyelven ír beadandó dolgozatot,
- bármely kurzuson – a kurzus oktatójával egyeztetett idegen nyelven – vizsgakötelezettségét teljesíti,
- adott témában feldolgoz a témafelelős tanár által meghatározott idegen nyelvi szakirodalmat (5 oldal),
- Tudományos Diákköri Konferenciára vagy Fiatal Kutatók és Doktoranduszok Nemzetközi Konferenciájára idegen nyelven készít dolgozatot,
- igazolja idegen nyelvű, saját publikáció megjelenését,
- igazol egy saját nevén, idegen nyelven megtartott konferencia-előadást.
6. Mentesül az Idegen nyelvi ismeretek kritériumtárgy teljesítése alól az a hallgató,
- aki a 2022/2023. tanév tavaszi vagy a 2023/2024. tanév őszi félévében szerzi meg végbizonyítványát,
- akinek osztatlan tanárképzésen egyik szakpárja idegen nyelv és kultúra szak,
- aki olyan tanulási nehézséggel küzd, amely akadályozza őt egy idegen nyelv elsajátításában, és bemutatja a megfelelő hatóság szakvéleményét.
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Szenátusa az alábbi határozatot hozta a Szent Anzelm Egyetem felé felterjeszthető diplomákról, a felterjesztés rendjéről:
1. A főiskola teológus, teológus – hittanár-nevelő, teológia, teológia – hittanár-nevelő, osztatlan teológia szakos hallgatói kérhetik diplomájuk felterjesztését a római Szent Anzelm Egyetemhez baccalaureatus-i fokozatra az alábbi feltételek szerint.
2. A felterjesztéshez legalább 4,01-os minősítésű diploma szükséges a fent felsorolt képzések valamelyikén.
3. A hallgatónak a tanulmányai befejezésének félévében, a szakdolgozat leadása előtt kell kérvényeznie a Tanulmányi Osztályon a diplomájának felterjesztését. A szerzetes hallgatónak a kérvényét az elöljárójával is alá kell iratnia. A kérvényben nyilatkozni kell arról, hogy a felterjesztés esetén a hallgató (vagy a szerzetesrend) vállalja a baccalaureatusi fokozat kiállításának költségét.
4. A kérvényt benyújtott hallgatónak az előírthoz képest plusz egy példányt kell leadni a szakdolgozatából.
5. A főiskolán történt sikeres államvizsga után a Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság javaslata alapján a rektor dönt a felterjesztésről. A rektori döntés után a Tanulmányi Osztály intézi a felterjesztést a Szent Anzelm Egyetem felé.
6. A Szent Anzelm Egyetem baccalaureatusi fokozatának odaítéléséről és a fizetendő díjakról a Tanulmányi Osztály tájékoztatja a kérvényezőt.
7. A Szent Anzelm Egyetem által kiállított baccalaureatusi diplomák ünnepélyes átadása a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán a megérkezéstől számított legközelebbi diplomaosztó ünnepségen történik.
Egy személy - felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és mesterképzésben összesen - tizenkét féléven át folytathat a felsőoktatásban tanulmányokat magyar állami ösztöndíjas képzésben (a továbbiakban: támogatási idő). A támogatási idő legfeljebb tizennégy félév, ha a hallgató osztatlan képzésben vesz részt és a képzési követelmények szerint a képzési idő meghaladja a tíz félévet. (Ez főiskolánkon a 12 féléves képzési idejű teológia szakos, illetve a 11 féléves képzési idejű osztatlan tanárszakos hallgatókat érintheti.)
A nem tanári mesterképzési szakkal vagy osztatlan szakkal párhuzamos képzésben vagy a nem tanári osztatlan szakot követően felvett tanárszakon az állami támogatási idő további két félévvel lehet hosszabb. (Ez főiskolánkon a teológus végzettségre épülő hittanár-nevelőtanár mesterképzésen részt vevő hallgatókat érintheti.)
Aki igazolja, hogy a felsőoktatási intézményben költségtérítéses, önköltséges képzésben szerzett oklevelet, az jogosult igénybe venni a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatói képzést.
Azoknál, akik 2006. január 1-je után - felsőoktatásban 2006. január 1-je előtt szerzett oklevéllel vagy bizonyítvánnyal - kezdenek újabb felsőfokú tanulmányokat és nem tudják igazolni, hogy tanulmányaikat költségtérítés, önköltség fizetése mellett folytatták, - bármely képzési ciklus esetén - azt kell vélelmezni, hogy hét félévet vettek igénybe államilag támogatott képzésként. E vélelemmel szemben a hallgató, a felsőoktatási intézmény és az oktatási hivatal igazolással élhet.
Egy adott fokozat (oklevél) megszerzéséhez igénybe vehető támogatási idő legfeljebb két félévvel lehet hosszabb, mint az adott tanulmányok képzési ideje.
2014-től a beiratkozott hallgatók a FIR rendszerből nyomon követhetik, hogy hány támogatott félévük van, vagyis hány félévig tanulhatnak még állami ösztöndíjas képzésen.
Az alábbi linken érhetőek el azok az információk, hogy hogyan tájékozódhatnak a hallgatók a számontartott állami támogatott féléveik számáról:
www.felvi.hu/felsooktatasimuhely/fir/fir_betekintes_tajekoztato
1. Tanegység-elismertetési kérelmeket minden félévben be lehet nyújtani, nem csak a tanulmányok elején.
2. Visszamenőleg nincs lehetőség tanegység-elismertetésre, vagyis csak az adott féléves tanegységeket vagy az elkövetkező félévek bármelyikéhez tartozó tanegységeket lehet elfogadtatni.
3. Javasolt, hogy az egy tárgyhoz (pl. Dogmatika) tartozó összes elvégzett tanegység (Kegyelemtan, Krisztológia,…) elfogadtatása egyszerre történjen.
4. Az elismertetési kérelemhez leckekönyv-másolat és tanegység-leírás szükséges. A kérelmek ügyében nem kötelező a hallgatónak személyesen egyeztetnie az illetékes oktatókkal.
5. A kérelme(ke)t az adott félévben a tanrendben közzétett határidőig kell benyújtani a Neptun Tanulmányi Rendszeren keresztül.
6. A kérelmeket először az oktatók véleményezik, az őszi tanulmányi félévben október 15-ig, a tavaszi félévben március 15-ig. A kérelmek ügyében – az oktatói javaslatokra tekintettel – a Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság dönt az oktatói véleményezéstől számított 8 napon belül.
7. A döntésről a Tanulmányi Osztály a Neptun Tanulmányi Rendszeren keresztül tájékoztatja a hallgatókat a döntés meghozatalától számított 8 napon belül.
8. A hallgatók a döntés ügyében a rektornak címzett és a Tanulmányi Osztályon leadott kérvénnyel fellebbezhetnek a döntés kézbesítésétől számított 15 napon belül.
A kérelmeket a csatolmányokkal együtt a Neptun Tanulmányi Rendszeren keresztül kell benyújtani.
A kérelmek elérhetők a Neptun Tanulmányi Rendszerben az Ügyintézés/Kérelmek menüpont alatt.