Az alaptámogatást államilag támogatott képzésben, nappali tanrendben tanuló hallgatók nyerhetik el, amelyre a pályázatot a Hallgatói Önkormányzat hirdeti meg és bírálja el minden félév elején. Az ösztöndíj egy tanulmányi félév idejére ítélhető meg, havonta folyósítják, összege havi 8800 forint.
Az alaptámogatást olyan hallgató kaphatja meg, aki első félévét teljesíti államilag támogatott, nappali képzésben. Ezen hallgatók csak erre a támogatásra jogosultak képzésük első félévében. Mivel a hallgató szociális helyzete alapján jogosult ezen támogatásra, ezért a rendszeres szociális támogatás űrlapján lehet igényelni.
A lakhatási támogatást államilag támogatott képzésben, nappali tanrendben tanuló hallgatók igényelhetik, amelyre a pályázatot a Hallgatói Önkormányzat hirdeti meg és bírálja el minden félév elején. Az ösztöndíj egy tanulmányi félév idejére ítélhető meg, havonta folyósítják.
A pályázatok elbírálásánál a következők szempontok számítanak: az állandó lakhely távolsága a főiskolától, a lakhatás jellege (albérlet vagy kollégium), illetve a lakhatás havi összege. A pályázati szempontrendszer és a pontozás részletei a pályázat kiírásában olvashatók.
A rendszeres szociális ösztöndíjat államilag támogatott képzésben, nappali tanrendben tanuló hallgatók igényelhetik, amelyre a pályázatot a Hallgatói Önkormányzat hirdeti meg és bírálja el minden félév elején. Az ösztöndíj egy tanulmányi félév idejére ítélhető meg, havonta folyósítják.
A pályázatok elbírálásánál a következők szempontok számítanak: az állandó lakhely távolsága a főiskolától, a pályázóra és családtagjaira vonatkozó szociális körülmények és a pályázóval egy háztartásban élők egy főre jutó jövedelme. Bizonyos helyzetekben (pl. nagycsaládos, árva, családfenntartó stb.) törvényileg meghatározott a támogatás havi minimumösszege. A pályázati szempontrendszer és a pontozás részletei a pályázat kiírásában olvashatók.
A rendkívüli szociális ösztöndíjat államilag támogatott képzésben, nappali tanrendben tanuló hallgatók igényelhetik, amelyre különleges esetekben, a hallgató szociális helyzetének váratlan és radikális romlása esetén van lehetőség. Az ösztöndíjat egy összegben folyósítják.
A rendkívüli szociális ösztöndíj nem kerül kiírásra, a hallgatók bizalommal forduljanak a Hallgatói Önkormányzat elnökéhez.
A sporttámogatással azokat a hallgatókat szeretnénk támogatni, akiknek az életében fontos a mozgás, a sport szeretete.
A sporttámogatást azok az államilag támogatott képzésben, nappali tanrendben tanuló hallgatók igényelhetik, akik
- egyesületben sportolnak, vagy
- amatőr szinten, de rendszeres sportolnak, és ezzel járó kiadásaik vannak (belépőjegy, bérlet, sportszer).
A sporttámogatási pályázatot a Hallgatói Önkormányzat hirdeti meg és bírálja el minden félév végén.
Az elbírálás feltétele a pályázati űrlaphoz csatolt, a rendszeres kiadásokról szóló igazolás.
A HÖK költségvetésében sporttámogatásra félretett pénzösszeget egyenlő módon osztjuk szét az érvényesen pályázók között. A támogatást egy összegben folyósítják.
A tanulmányi ösztöndíjat államilag támogatott képzésben, nappali tanrendben tanuló hallgatók nyerhetik el. Az ösztöndíj egy tanulmányi félév idejére ítélhető meg, havonta folyósítják, az előző aktív félév eredményei alapján.
Főiskolánkon korrigált kredintidexszel számolunk, azaz az egyes hallgató tanulmányi átlaga egyenes arányban van a félév során szerzett jegyek átlagával, illetve a teljesített kreditszámmal. A hallgatók maximum 50%-a kaphatja meg ezt az ösztöndíjat.
Főiskolánkon 2020-2021-es tanév őszi félévétől kezdve két csoportba osztjuk a hallgatókat a tanulmányi ösztöndíj megítélésekor: külön csoportot alkotnak azok, akik csak a Sapientián tanulnak (teológusok, katekéták, hittanár–nevelőtanár szakosok), valamint az ELTE-n is tanuló tanárszakos hallgatók. Ily módon a két csoportban egyenként húzzuk meg az 50%-os vonalat.
A tanulmányi ösztöndíjra nem kell, és nem is lehet külön pályázni.
*
A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer célja az esélyteremtés érdekében a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok felsőfokú tanulmányainak támogatása.
A program keretében olyan szociálisan hátrányos helyzetű felsőoktatásban résztvevő hallgatóknak folyósítható az ösztöndíj, akik a települési önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkeznek, felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali tagozatos) képzésben vesznek részt.
A többszintű támogatási rendszer pénzügyi fedezetéül három forrás szolgál: a települési önkormányzati, a megyei önkormányzati, valamint – az Emberi Erőforrások Minisztériuma finanszírozásával – a felsőoktatási intézményi költségvetésben megjelenő elkülönített forrás. Évente több mint 27 000 pályázó részesül támogatásban, ez éves szinten 2 milliárd forint ösztöndíjként történő folyósítását jelenti.
Az alábbi linkeken megtekinthetők az aktuális pályázati felhívások, valamint a program ügyfélszolgálatának elérhetőségei:
3/2015. (IX.1.) számú rektori utasítás
a Fortitudo Ösztöndíj alapításáról
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Szervezeti és Működési Szabályzat VII. könyve (Hallgatói Térítések és Juttatások Rendje) 402. § paragrafusára hivatkozva az alábbiakról rendelkezem.
A szociálisan rászoruló önköltséges, illetve költségtérítéses hallgatók támogatására megalapítom a Fortitudo Ösztöndíjat.
1. Támogatásban részesíthető az az önköltséges, illetve költségtérítéses képzésben résztvevő nappali, vagy esti tagozatos hallgató,
a) aki az adott félévben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik,
b) aki az adott képzésen korábbi tanulmányai során legalább 1 félévre bejelentkezett és legalább 15 kreditet teljesített,
c) akinek tanulmányi átlaga minden korábbi félévében legalább 3.00 volt,
d) akinek életkörülményei (anyagi helyzete, egyéb súlyos körülmények) ezt indokolják,
e) aki az adott szakon folytatott tanulmányai során a Képzésmentő Ösztöndíjban nem részesült.
2. Az ösztöndíj iránti kérelmet a rektorhoz, a Neptun Tanulmányi Rendszerben e célra szolgáló pályázati űrlapon, az ezen megjelölt dokumentumok csatolásával együtt kell benyújtani az adott félévben meghatározott határidőig.
3. A hiányosan benyújtott kérelmek nem kerülnek elfogadásra.
4. A kérelmekről a rektor méltányossági alapon hoz döntést, mely ellen jogorvoslatnak helye nincs.
5. Az ösztöndíj mértéke – a rászorultság mértéke szerint – az adott hallgató adott szakján érvényes önköltség, illetve költségtérítési díj 50 vagy 100%-a.
6. A Főiskola az ösztöndíjat a hallgató számára a határidőben történő önköltség, illetve költségtérítési díj befizetése, illetve költségtérítési díj befizetése, illetve a Főiskolával szemben fennálló esetleges egyéb tartozások rendezése esetén folyósítja. A Fortitudo Ösztöndíj mellett a hallgató nem részesülhet sem részletfizetési kedvezményben, sem a Képzésmentő Ösztöndíjban.
7. Amennyiben a hallgató jogviszonya a félév során bármely okból kifolyólag megszűnik, vagy szünetel, a hallgató köteles a már folyósított ösztöndíjat a főiskolának visszafizetni.
8. Az ösztöndíj forrását a mindenkori hallgatói befizetések meghatározott százaléka és az erre a célra esetlegesen kapott egyéb források képezik. A hallgatói befizetések e célra fordítandó százalékos arányáról a rektor évente határoz.
A jelen utasítás 2015. szeptember 1-jén lép hatályba.
Dr. Várnai Sándor Jakab OFM
rektor
4/2015. (IX. 1.) számú rektori utasítás
a Képzésmentő Ösztöndíj létrehozásáról
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Szervezeti és Működési Szabályzat VII. könyve (Hallgatói Térítések és Juttatások Rendje) 402. § paragrafusára hivatkozva az alábbiakról rendelkezem.
Azon önköltséges, illetve költségtérítéses hallgatók számára, akiknek az abszolutórium megszerzéséhez (MA tanárképzésen a gyakorlati félév megkezdéséhez) legfeljebb öt tanegysége hiányzik, létrehozom a Képzésmentő Ösztöndíjat.
1. Támogatásban részesíthető az az önköltséges, illetve költségtérítéses képzésben résztvevő nappali, vagy esti tagozatos hallgató,
a) aki a képzésmentő ösztöndíjra irányuló kérelmet benyújtotta,
b) aki az adott félévben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik,
c) aki az adott képzés képzési mintatantervében rögzített képzési idejét túllépte,
d) akinek az abszolutórium megszerzéséhez (MA tanárképzésen a gyakorlati félév megkezdéséhez) 5 vagy annál kevesebb tanegysége hiányzik,
e) aki az adott szakon folytatott tanulmányai során képzésmentő ösztöndíjban még nem részesült.
2. Az ösztöndíj iránti kérelmet a rektorhoz, a Neptun Tanulmányi Rendszerben e célra szolgáló pályázati űrlapon kell benyújtani az adott félévben meghatározott határidőig.
3. Az ösztöndíj mértéke az adott hallgató adott szakján érvényes önköltség, illetve költségtérítési díj 50%-a.
4. A Főiskola az ösztöndíjat a hallgató számára a határidőben történő önköltség, illetve költségtérítési díj befizetése, illetve a Főiskolával szemben fennálló esetleges egyéb tartozások rendezése esetén folyósítja. A képzésmentő ösztöndíj mellett a hallgató nem részesülhet részletfizetési kedvezményben.
5. Amennyiben a hallgató jogviszonya a félév során bármely okból kifolyólag megszűnik, vagy szünetel, a hallgató köteles a már folyósított ösztöndíjat a főiskolának visszafizetni.
A jelen utasítás 2015. szeptember 1-jén lép hatályba.
Dr. Várnai Sándor Jakab OFM
rektor
A Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program célja a tanári pályát választó egyetemi és főiskolai hallgatók motiválása pedagógusi hivatásuk gyakorlására, egyúttal a diplomaszerzést követően álláshely biztosítása.
További törekvés a hazai köznevelés szaktanári ellátottságának megerősítése, a hiányszakok – például természettudományos szakirányok – iránti érdeklődés felkeltése.
Az Ösztöndíj pályázási feltételeiről és más tudnivalókról a http://kk.gov.hu/klebelsberg-kepzesi-osztondij oldalon tájékozódhatnak.
TÁJÉKOZTATÓ
a 2024/2025. tanévi nemzeti felsőoktatási ösztöndíjról
A kiemelkedő tanulmányi eredményű, szakmai téren kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatók részére — a hallgatók tevékenységének pénzbeli elismeréseként, elért eredményük fenntartásának támogatására — az oktatásért felelős miniszter nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat adományoz egy tanév időtartamára.
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíj adományozására vonatkozó szabályokat a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.), valamint a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) tartalmazza.
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíjban részesíthető hallgatók száma a Főiskolán a 2021. október 15-ei állapotot rögzítő statisztikai adatközlés szerint, a Kormányrendelet 24. § (2) bekezdésének megfelelően — az államilag támogatott, állami (rész)ősztöndíjas, teljes idejű alapképzésben, mesterképzésben valamint osztatlan képzésben részt vevő hallgatók számának 0,8%-a, azaz egy fő.
Pályázati kiírás:
- az ösztöndíj egy teljes tanévre, azaz 10 hónapra szól, összege az Nftv. 114/D § (1) bekezdés c) pontja alapján 40 000 forint havonta;
- a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra pályázhatnak azok a hallgatók, akik:
- államilag támogatott (állami ösztöndíjas, részösztöndíjas) illetve költségtérítéses (önköltséges),
- teljes idejű (nappali) alapképzésben, mesterképzésben illetve osztatlan képzésben vesznek részt,
- jelenlegi vagy korábbi tanulmányaik során legalább két félévre bejelentkeztek, és
- legalább 55 kreditet megszereztek;
- A 2024/2025. tanévre elnyert nemzeti felsőoktatási ösztöndíj csak a 2024/2025. tanévben folyósítható, a Kormányrendelet 10. § (3) bekezdésében meghatározott képzésben részt vevő hallgató részére; amennyiben a hallgató hallgatói jogviszonya megszűnik vagy szünetel, a nemzeti felsőoktatási ösztöndíj nem folyósítható számára.
- Abban az esetben, ha a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra pályázó, de elutasított hallgató a fenti feltételek és az intézményi keretszám alapján érdemes és jogosult az ösztöndíjra, de intézményi eljárási hiba folytán nem nyerte el azt, és e tény az intézmény jogorvoslati eljárásának keretében megállapítható, az oktatásért felelős miniszter — az intézmény hallgatói előirányzatának vagy saját bevételének terhére — jogosult ezen hallgató részére nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat adományozni a felsőoktatási intézmény kezdeményezése alapján.
- A nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat elnyert hallgató nem zárható ki a tanulmányi ösztöndíj támogatásból.
Pályázati eljárás:
- A pályázatot 2024. június 24-ig részletes szakmai önéletrajzzal, a pályázati lappal és mellékleteivel együtt a Tanulmányi Osztályon kell leadni.
- A pályázatokat 2024. június 25-ig az intézmény Hallgatói Önkormányzata véleményezi.
- A szenátus javaslatával az ösztöndíjban részesítendő hallgatókról készített intézményi rangsor 2024. augusztus 1-jéig kerül felterjesztésre az oktatásért felelős miniszter részére.
- Az intézmény rektora a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjban részesülő hallgató nevét a 2024/25. tanévnyitó ünnepségen hirdeti ki.
A pályázattal kapcsolatban érdeklődni a Tanulmányi Osztályon lehet.
A Katolikus Központi Alapítvány pályázatot hirdet a 2024/2025. évi Szent Imre ösztöndíj elnyerésére. Pályázhat minden 9-15. osztályos középiskolás, vagy felsőoktatási intézményben nappali tagozaton, első diplomás képzésben részt vevő, magyarországi tanintézményben tanuló, hitüket gyakorló katolikus fiatal.
A pályázatok elbírálása elsősorban a tanulmányi eredmény, az egy főre eső jövedelem, a testvérek, eltartottak száma, a hitoktatásban és a közösségi életben való részvétel alapján történik. Döntés és kiértesítés decemberben várható.
Az ösztöndíjat egy tanévre lehet elnyerni. A Kuratórium döntése után az Alapítvány az ösztöndíjassal szerződést köt az ösztöndíj folyósításának feltételeiről. A megkötött szerződés egy tanulmányi évre szól, az ösztöndíj újabb pályázat alapján ismételten elnyerhető.
Az ösztöndíjra pályázni elektronikusan a www.szentimrepalyazat.katolikus.hu felületen lehet.
Bővebb információ kérhető:
e-mail: szentimrepalyazat [at] katolikus.hu
telefon: 1/445-4587 (munkaidőben).
A pályázathoz elektronikusan csatolandó:
- a katolikus pap vagy hitoktató által adott igazolás a pályázati felületen elérhető formanyomtatványon kitöltve, aláírással hitelesítve,
- az iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolása,
- a tanulmányi átlagot igazoló iskolai igazolás vagy a bizonyítvány, törzslapkivonat másolata,
- valamint a jövedelem-igazolások (a kataszteri jövedelem igazolása önmagában nem elég, a pályázati felületen közzétett nyilatkozat kitöltése kötelező!).
A rendszerből kinyomtatott, aláírt adatlapot és a csatolt mellékleteket kérjük papíralapon is megküldeni az alapítvány címére (1406 Budapest, Pf. 79).
A borítékra írják rá: „Ösztöndíjpályázat”, valamint tüntessék fel a rendszer által generált pályázati azonosítót is!
A pályázatokat 2024. október 2-ig kell benyújtani.
Csak a 2024. október 2-ig elektronikusan és postai úton beadott pályázatokat tudjuk elbírálni! A pályázatokat nem őrizzük meg és nem küldjük vissza.
Katolikus Központi Alapítvány