A Sapientia Főiskola díjmentes pszichológiai, mentálhigiénés és életvezetési tanácsadást biztosít hallgatói számára.
A tanácsadók egyéni konzultáció keretében, előre egyeztett időpontban várják azokat a hallgatókat, akik
- elakadtak személyes élethelyzetükben,
- nem találják a jó megoldást,
- elbizonytalanodtak döntéseikben,
- szorongással, félelmekkel küzdenek,
- szeretnének önértékelésükben megerősödni,
- elvesztettek egy számukra fontos személyt,
- spirituális dilemmáikra, elakadásaikra szeretnének rénézni, vagy
- csak egyszerűen meghallgatásra vágynak.
Tanácsadásra az alábbi e-mail címeken lehet jelentkezni:
Somogyiné Dr. Petik Krisztina: somogyine.krisztina [at] sapientia.hu (somogyine[dot]krisztina[at]sapientia[dot]hu)
Dr. Kézdy Anikó: kezdy.aniko [at] sapientia.hu (kezdy[dot]aniko[at]sapientia[dot]hu)
Dr. Hélisz Katalin: helisz.katalin [at] sapientia.hu (helisz[dot]katalin[at]sapientia[dot]hu)
A tanácsadást nyújtó szakemberek a Pszichológia Tanszék munkatársai:
Az ember istenképiségéből eredő méltósága alapvető érték, ami mindenkit megillet, és amit feltételek nélkül tisztelni és védeni kell. Ezt szem előtt tartva a Főiskola célja, hogy minden polgára számára szabad és biztonságos környezet legyen, ahol senkinek sem kell tartania a bántalmazás bármely formájától, emberi méltósága, emberi jogai sérelmétől.
Természetes azonban, hogy a Főiskola polgárai között bizonyos helyzetekben konfliktusok keletkezhetnek. E konfliktusok elrendezésének kívánatos módja azonban – a kiengesztelődést mint alapvető értéket szem előtt tartva –, nem elsősorban a hivatalos út, hanem az érintettek közötti megegyezés, amennyiben megoldásukhoz a jogszabály vagy a Főiskola szabályzatai nem követelik meg más fórum bevonását.
Azok a magatartások, amelyek egy másik személy emberi méltóságát nem tisztelik, és az ő bántalmazását jelentik, nem elfogadhatóak a főiskolai polgároktól. Bántalmazás az erőszak és a visszaélés minden formája, amelynek következtében az érintett emberi méltósága sérül, fizikai, szellemi, érzelmi károsodást szenved.
Annak érdekében, hogy a nem elfogadható magatartások megvalósulása esetén az azt elszenvedő személynek védelmet és segítséget nyújtson, valamint a további bántalmazást megelőzze, a Rektor létrehozza a Védelmi Csoportot, amelynek a tagjait a Szenátus választja meg.
A Védelmi Csoporthoz vagy annak egyes tagjaihoz a Főiskola minden polgára közvetlenül fordulhat, amennyiben úgy érzi, hogy a Szabályzatban részletezett magatartáson keresztül személyét sérelem érte. Ehhez semmilyen előzetes javaslat, engedély nem szükséges. Kívánatos, hogy sérelem esetén minél hamarabb történjék meg a Védelmi Csoporthoz történő fordulás. Öt hónapon túl a Védelmi csoport nem köteles fogadni a jelentkezést.
A Védelmi Csoport feladata elsődlegesen a bántalmazást elszenvedő áldozat megsegítése. Ennek érdekében tartós és hatékony segítséget kell felajánlani a számára, ideértve a lelki segítséget, szükség szerint terápiás támogatást, az őt ért károk helyreállításában való segítségnyújtást. Ehhez szükség esetén pszichológusi, jogászi támogatás is igénybe vehető.
A bántalmazás megszüntetése és a további bántalmazások előfordulásának megelőzése érdekében a Védelmi Csoportnak feladata a bántalmazás elkövetőjével való foglalkozás is. Ennek formáját és módszerét a szakmai szabályok figyelembevételével a Védelmi Csoport, ill. annak tagja határozza meg.
A Védelmi Csoport feladata továbbá annak vizsgálata is, hogy milyen általánosítható körülmények, okok vezetnek az egyes tiltott magatartások előfordulásához és a Főiskola részéről milyen intézkedések segíthetnek abban, hogy ezek megszüntethetőek legyenek.
A Védelmi Csoport a sértett véleményének és a körülményeknek ismeretében dönt arról, hogy az érintett személyekkel közös megbeszélés során tisztázza a helyzetet, és egyeztet a lehetséges jóvátétel lehetőségeiről.
A Védelmi Csoport a körülmények ismeretében és a sértettel való megbeszélést követően dönt arról, hogy a történtek miatt milyen további intézkedésekre van szükség. Ilyen intézkedés lehet például a Rektor tájékoztatása; javaslat fegyelmi eljárás indítására; javaslat rendőrségi feljelentés megtételére. Ennek során a sértett számára szükség szerint jogi tanácsadást is biztosít. Ezzel együtt kívánatos, hogy a kiengesztelődés szellemében segítse a sértettet és az elkövetőt abban, hogy egymással megbéküljenek, az elkövető megértse, hogy magatartásával miért és hogyan sértette meg a szenvedő fél emberi méltóságát és hogyan tudná jóvátenni az okozott szellemi, erkölcsi, érzelmi kárt.
A Védelmi Csoport legalább három főből áll, de szükség szerint bővíthető a létszáma, ill. munkájába konkrét esetben bevonhatóak más személyek is. A Védelmi Csoport munkájába bekapcsolódhat szükség esetén olyan szakember is, aki nincs foglalkoztatási jogviszonyban a Főiskolával. Kívánatos, hogy a csoportban legyen pszichológiai, mentálhigiénés és etikai képzettséggel bíró tag is.
Nem vehet részt a Védelmi Csoport konkrét esethez kapcsolódó munkájában a Védelmi Csoport ama tagja vagy olyan külső szakember, aki az adott esetben valamilyen módon személyesen érintett, akitől nem várható el az eset elfogulatlan megítélése.
A Védelmi Csoport munkamódját, módszereit maga határozza meg. A bizalmi kapcsolat kiépítése és megőrzése érdekében alapvető, hogy a bántalmazást elszenvedő személlyel lehetőleg ugyanaz a személy foglalkozzon az eljárás során, tehát más személye(ek) csak szakmailag indokolt esetben kapcsolódjanak be a segítő folyamatba. Ugyanakkor a Csoport tagjai egymással folyamatosan konzultálnak az esetről, a szükséges intézkedésekről, javaslatokról közösen döntenek. Munkájuk során köti őket a titoktartás, arról információt csak a Rektornak, illetve a hivatalosan eljáró hatóságoknak adnak.
A nem elfogadható magatartásokról és a Védelmi Csoport működéséről az Etikai Kódex rendelkezik.
A Védelmi Csoport segítséget nyújtó munkatársai:
Minden olyan hallgató, aki valamilyen fogyatékossággal él – mozgáskorlátozott, hallássérült, látássérült, beszédfogyatékos vagy tanulási zavara van (diszlexiás, diszgráfiás, diszkalkuliás); figyelemzavarral vagy magatartásszabályozási zavarral küzd; vagy autizmussal él –, speciális szükségletű hallgatónak számít. A súlyos krónikus betegségben szenvedő hallgatók is kérhetnek segítséget.
A speciális szükségletű hallgató tanulmányai során kérelmezheti a tanulmányi követelmények teljesítése alóli, illetve a vizsgák alóli részleges vagy teljes felmentést, vagy a más módon történő teljesítést, valamint a vizsgákon alkalmazható segítségnyújtást, amennyiben a speciális szükségletre vonatkozó információkat bejelenti és rászorultságát hivatalos dokumentummal igazolja.
A kérelmezési folyamat szabályozásáról a Hallgatói Követelményrendszer 3.12. fejezete rendelkezik.
A támogatást igénylők a fogyatékossággal élő hallgatókkal foglalkozó koordinátorhoz fordulhatnak.
A Főiskola fogyatékossággal élő hallgatókkal foglalkozó koordinátora: Hernádyné Szemere Rita főtitkár
A kérelmek benyújtási határideje a mindenkori regisztrációs időszak vége.
A benyújtott kérelmeket a Tanulmányi, Esélyegyenlőségi és Kreditátviteli Bizottság bírálja el.
- Elnök: Dr. Fehérváry Örs Jákó OSB főiskolai docens, rektor
- Tagok: Somogyiné Dr. Petik Krisztina tanszékvezető, főiskolai docens és a HÖK két delegált tagja
- Titkár: a Tanulmányi Osztály megbízott munkatársa