A Sapientia Főiskola Könyvtárának története
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Alapító Okiratát a fenntartó rendek (Magyar Bencés Kongregáció, Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány, Piarista Rend Magyar Tartománya) elöljárói 2000. január 1-jén írták alá, s ezzel egy időben az intézmény könyvtárának kialakításáról is döntöttek. Egyrészt a felújított Váci utcai épületben 792 m2-en biztosítottak tágas, esztétikus környezetet a könyvtári olvasótermeknek, másrészt az állomány kialakítását is megkezdték. Nyugat-európai szerzetesrendek, felsőoktatási intézmények vezetőit, elöljáróit keresték fel arra kérve őket, hogy duplumaikat, feleslegessé vált köteteiket a Sapientia Könyvtár számára átadják. A folyamatosan érkező dokumentumok feltárása azonnal megkezdődött. A könyvtár 2003 szeptemberétől várja olvasóit. Teljes állománya szabadpolcon érhető el, így a kezdetekben gondosan ügyeltünk egy olyan rendszer kialakítására, ahol a felhasználó olvasó is könnyen tájékozódhat. A Főiskola célja olyan fiatalos és dinamikus közösség létrehozása, amely a katolikus hitnek és teológiának azt az élő hagyományát közvetíti, mely a különböző szerzetesi lelkiségekből forrásozik. Jól felkészült szerzetespapokat, elkötelezett katekétákat, pedagógusokat, szociális és gazdasági szakembereket szeretne képezni, nem csupán a magyar egyház, hanem az egész társadalom számára. A Sapientia Könyvtár bázis szerepet vállal ebben a munkában. Alapvető funkciója, hogy az oktatás és a kutatás szakirodalmi háttereként működve, a főiskola oktatói, hallgatói kutatói és a teológia szakterületei iránt érdeklődők számára biztosítsa a szükséges nyomtatott, hangzó dokumentumokat, elektronikus tartalmakat és információkat, továbbá a felsoroltakra vonatkozó tájékoztatást.

Régi Könyvállomány (RK)
A könyvtár külön gyűjti az 1867 előtt megjelent műveket. A régi könyvek Salamanca-ból a piarista rend egyik ottani, feloszlatott rendházának könyvtárából kerültek a Sapientia birtokába. A jelenleg közel 400 példányból álló gyűjtemény egyházatyák műveit, szentíráskommentárokat, és olyan szövegkiadványokat tartalmaz, melyek kutatása kapcsolódik a Főiskolán oktatott tudományterületekhez.
Ugyanakkor megtalálhatók közöttük klasszikus görög, latin szerzők munkái is. A régi könyvek bibliográfiai adatai is kereshetők a Könyvtár online katalógusában, illetve a MOKKA-R adatbázisában.
Bibliagyűjtemény (BIB)
A könyvtár különlegessége a Bibliagyűjtemény, melynek értéke a nyelvi sokféleségében rejlik. Megközelítőleg 80 féle nyelven olvashatók a Szentírás könyvei. A gyűjtemény nagyrészt szerzetesi adományból került a könyvtár birtokába.
A Sapientia Főiskola Könyvtárának küldetésnyilatkozata
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Könyvtára egyidős a főiskolával. Az alapítók szándéka kezdetektől fogva kiterjedt egy korszerű könyvtár létrehozására és folyamatos fejlesztésére.
A könyvtár gyűjti, őrzi, feltárja és szolgáltatja a – teljesség igényével a magyar, és válogatva az idegen nyelvű – dokumentumoknak azt a körét, amely a szerzetesség és a keresztény teológia szakterületéhez, továbbá határtudományaihoz tartozik. Célja, hogy modern teológiai szakkönyvtár legyen: saját feladatait mindennapi működésében úgy valósítja meg, hogy figyeli az olvasók igényeit és az innovatív szakmai irányokat. A könyvtár továbbképzéseken való részvétellel biztosítja, hogy a munkatársai korszerű, naprakész szakmai tudással rendelkezzenek.
A Főiskola szervezeti egységeként, annak törekvéseit szem előtt tartva a tudás, valamint az ismeret megszerzésének egyik forrása és bázisa.
A könyvtár nyilvános egyházi felsőoktatási szakkönyvtár, része a magyar könyvtári rendszernek, ugyanakkor szoros kapcsolatot tart fenn más egyházi gyűjteményekkel.


- Szervezeti és Működési Szabályzat
- Gyűjtőköri Szabályzat
- Ügyrendi Szabályzat
- Könyvtárhasználati Szabályzat
- A könyvtár speciális területeinek adatvédelmi szabályozása - (A Főiskola Adatvédelmi, Adatbiztonsági és Adatkezelési Szabályzatának része)
- Fenntartói Nyilatkozat
- 2010 - Kérdőív és értékelése
- 2012 - Kérdőív és értékelése
- 2013 - Kérdőív és értékelése
- 2015 - Hallgatói kérdőív, okatatói kérdőív, olvasói kérdőív és értékeléseik
- 2018 - Hallgatói kérdőív és értékelése, oktatói kérdőív és értékelése, olvasói kérdőív és értékelése
- 2022 - Hallgatói kérdőív és értékelése, oktatói kérdőív és értékelése, olvasói kérdőív és értékelése, a felmérés összegzése
A Könyvtár várja valamennyi szolgáltatásával, működésével, tevékenységével kapcsolatban felmerült észrevételt, reklamációt, panaszt, amelyet az Olvasó vele szemben megfogalmaz. A Panaszbejelentő űrlap a könyvtár recepcióján átvehető és leadható. Bejelentését az alábbi űrlap beküldésével is kezdeményezheti.
A 14/2001. (VII. 5.) NKÖM kormányrendelet intézkedik a könyvtári szakfelügyeletről, amelynek célja „a könyvtárak és a könyvtári tevékenység fejlesztése, a szakmai munka színvonalának emelése”. A szakfelügyeleti vizsgálat könyvtárunkban 2017 végén zajlott, amelynek eredménye itt olvasható.
Könyvtári munkánkat a minőségirányítás módszereinek alkalmazásával szervezzük. 2018-ban sikeresen pályáztunk az emberi erőforrások minisztere által adományozható elismerésre, a Minősített Könyvtár címre, amely cím viselésére öt évig vagyunk jogosultak.
Köszönjük, hogy Olvasóink igénybe veszik a munkánk által megteremtett lehetőségeket. Kérjük, hogy észrevételeikkel, visszajelzéseikkel továbbra is támogassanak bennünket annak érdekében, hogy szolgáltatásaink megszervezését a jövőben is eredményesen végezhessük.
A pályázatról, nyertesekről és egyéb részletekről a Könyvtári Intézet honlapján olvashatnak.
A Sapientia partner-könyvtára
A Pasaréti Ferences Rendház Könyvtárával 2007-től állunk szoros kapcsolatban. A rendház gyűjteményének köteteit könyvtárosaink katalogizálják. A dokumentumok bibliográfiai adatai a Főiskola Könyvtárának katalógusából érhetők el. Olvasóink hozzáférhetnek az ott őrzött – könyvtárunkban nem elérhető – anyagokhoz, igény esetén bekérjük azokat olvasótermünkbe. Keressék a „Ferences Könyvtár” jelzetet! Kérést az alábbi űrlap kitöltésével kezdeményezhetnek.
Könyvtári együttműködés
A PPKE BTK és a SSzHF között létrejött Együttműködési megállapodás keretében szeretettel várjuk Könyvtárunk olvasótermeibe a PPKE BTK hallgatóit!
Vegyék igénybe könyvtári szolgáltatásainkat!


Iskolai közösségi szolgálat végzése a Sapientia Könyvtárában
A Sapientia Könyvtár lehetőséget biztosít a középiskolásoknak, hogy az iskolai közösségi szolgálatot az intézményünkben teljesítsék. A diákok munkavégzésük során bepillantást nyerhetnek a könyvtári munkafolyamatokba, tevékenységekbe, önismeretre tehetnek szert, és tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek a pályaválasztás során is hasznukra válhatnak.
Folyamatosan végezhető tevékenységek:
- állományrendezés
- ötletelés közösségi oldalaink aktualizálására, frissítésére
- könyvek felszerelése, jelzetelése
- könyvek analitikus feltárása
- recepciós feladatok ellátása: fénymásolás, szkennelés szükség szerint