Válogatás új könyveinkből
Februárban a közelmúltban megjelent új könyvek közül ajánlunk néhányat. A változatos témájú kötetek között ünnepi kiadvány is szerepel: a 70 éves Perendy László tiszteletére kiadott tanulmánykötet. Megtalálható a válogatásban a filozófia történetét bemutató könyv Turay Alfrédtól, XVI. Benedek pápa műve az európai kereszténység jövőjéről, Svéd Szent Brigittának, a nagy középkori misztikus szerzőnek magyar nyelven most először olvasható két írását tartalmazó kötet, és több, hasonlóan érdekes olvasmány.
EGÉSZEN SZÉP
Wons, Krysztof: Egészen szép. Lectio divina Máriával, Kairosz Kiadó, Budapest, 2024. SP163W94
A Szentírás olvasása és a Mária-tisztelet egyaránt a keresztény élet fontos lelki erőforrásai. Ezért is izgalmas vállalkozás ez a kötet, amely Szűz Mária személyén keresztül közelíti meg a lectio divinát, amely a Szentírás rendszeres elmélkedő olvasása „a lélek kiművelése és táplálása céljából”.
A FILOZÓFIA TÖRTÉNETE
Turay Alfréd: A filozófia története I-III., a szerző kiadása, Vác, 2024. FI180T94
Turay Alfréd teológus, filozófus, a Szegedi Hittudományi Főiskola korábbi rektora - akinek például Filozófiatörténeti vázlatok című könyvét sokan ismerik. Most a szerző a filozófia egyetemes történetét írta meg összesen több, mint 750 oldalon. Az első kötet az ókori, a második a középkori, a harmadik az újkori bölcseletet tárgyalja, a később megjelenő negyedik kötet tárgya pedig a legújabb kori bölcselet lesz.
A könyv elektronikus változata és a szerző egyéb munkái elérhetők Turay Alfréd honlapján.
KIÁLTÁS A MÉLYSÉGBŐL
A biblikus kutatások egyik kiemelkedő hazai műhelye a Károli Gáspár Református Egyetem. Ez a monográfia is egy, a KGRE-n született doktori dolgozat könyvváltozata, mely igen érdekes szempontból vizsgálja a Zsoltárok könyvét.
A KONVIVENCIA KIHÍVÁSAI
Az elvilágiasodás/elvallástalanodás mellett a vallási sokféleség a mai társadalom egyik sajátossága, melyben Európa keleti fele talán kevésbé érintett, mint a kontinens nyugati része. E kötet – valamint a szerkesztő, Máté-Tóth András nemrég megjelent könyvének (Az irgalom kultúrája, Gondolat Kiadó, Budapest, 2024) tanulmányai azt vizsgálják, hogy milyen ma Kelet-Közép-Európa vallási arculata.
MINTÁZATOK
Állandóan változó, bizonytalan világunkban sokan félve tekintenek a jövőbe. Az egyház jövője is gyakori beszédtéma. Gájer László, a PPKE HTK 2. számú Kereszténybölcseleti Tanszékének egyetemi tanára ebben a kötetben átfogó képet nyújt a jelenkor válságáról, az Egyház mai helyzetéről és lehetőségeiről.
A Magyar Kurír riportja Gájer László kötetének bemutatójáról ITT érhető el.
NÉGY ÁJTATOS IMÁDSÁG
Svédország évszázadok óta evangélikus többségű ország, ahol a katolicizmus mindmáig alig van jelen. Ez is érdekessé teszi Svéd Szent Brigitta személyét, a középkori misztika nagy alakjáét, aki ebből az országból származott. Brigittát Európa társvédőszentjeként tiszteljük, és az utóbbi években művei iránt hazánkban is megélénkült az érdeklődés. Ez a kötet két írását tartalmazza.
POLITIKA, SZABADSÁG, HAGYOMÁNY
Az MMA Kiadó Pars pro Toto sorozatában más szerzők mellett a XX. századi katolikus teológia olyan nagyságainak kötetei jelentek meg a közelmúltban, mint Hans Urs von Balthasar, Romano Guardini vagy Josef Pieper. Ebbe a névsorba kitűnően illeszkedik Joseph Ratzinger – XVI. Benedek pápa, aki nemcsak jelentős teológus volt, de különböző társadalmi kérdésekhez is hitelesen és bölcsen szólt hozzá hosszú pályája során. A sorozat legújabb kötete az ő tanulmányait tartalmazza a kereszténység és Európa jövőjéről.
SZENTÍRÁSMAGYARÁZAT AZ EGYHÁZBAN
A szentírásmagyarázat mindig is a kereszténység egyik központi kérdése volt, mely főleg a protestantizmus óta a viták kereszttüzében áll. A Pápai Biblikus Bizottság legutóbb 1998-ban adott ki a témáról irányadó dokumentumot. Ez a kötet egyrészt a tanítóhivatali megnyilatkozások fényében, másrészt a szentírástudomány szempontjából közöl tanulmányokat arról, hogyan tekint ma az egyház a Szentírás értelmezésére.
TEOLÓGIA ÉS RETORIKA NÜSSZAI SZENT GERGELY MŰVEIBEN
A jelenkori magyar patrisztika-kutatás jelentős alakja D. Tóth Judit, a Debreceni Egyetem nyugalmazott docense, számos kötet és tanulmány szerzője, aki régóta foglalkozik Nüssziai Szent Gergely műveivel. E kötetében az utóbbi öt-hat évben született, Nüssziai Gergelyről szóló tanulmányait közli.
TIEDBŐL A TIEIDNEK
Perendy László a magyar patrisztikai kutatás meghatározó személyisége, főiskolánk oktatója 2024-ben töltötte be 70. életévét. Ebből az alkalomból állították össze ezt az ünnepi kötetet kollégái, neves szerzők, köztük főiskolánk számos tanárának írásaiból.
ÚJ EVANGELIZÁCIÓ ÉS KULTÚRA
A posztmodern társadalom és a vallás kapcsolatát vizsgálva talán leginkább egyfajta vallási káosz jut eszünkbe ahol a „maguk módján” vallásosak, a keleti vallások iránt érdeklődők, és a már Európában is mindinkább jelen lévő iszlám mellett a kereszténység csak egy vallás a sok közül. E kötet a mai társadalom „evangelizálhatóságának” kérdését, az új evangelizáció lehetőségeit tárgyalja.
VALLÁSI KEREKASZTAL
Balikó Nándor (szerk.): Vallási kerekasztal. Vallásközi párbeszédek, Casparus Kiadó, 2024. VA219V25
2013 óta rendezik meg azokat a vallási kerekasztal-beszélgetéseket, melyekből ez a kötet részleteket tartalmaz, tematikus elrendezésben. Az emberi élet olyan sarkalatos kérdéseit vitatják meg bennük a résztvevők, mint a halál, a szenvedés, szabad akarat. A beszélgetőtársak felekezetük jeles képviselői, köztük főiskolánk oktatója, Bagyinszki Ágoston ferences szerzetes.