„Szeressetek és tegyétek a jót, egy kicsit olyan premontrei módon! Ez bőven elég.”
Az alapításának 900. évfordulóját ünneplő premontrei rend ünnepi tudományos konferenciája került megrendezésre 2021. szeptember 25-én a Sapientia Főiskolán. Nagy örömünkre Thomas Handgrätinger OPraem emeritus generális apát is részt vett a konferencián, előadásával bemutatta a 900 éves rend történetét.
A jubileumi tudományos konferencia délelőtti szekciójának ismertetését megismerhetik a Magyar Kurír beszámolójából.
A délelőtti előadások sora énekes napközi imaórával zárult.
Földváry Miklós egyetemi docens és Orbán Csaba Frigyes OPraem közös munkájuk során a premontrei rend liturgiájának eredetét és első emlékeit kutatták, és ennek eredményeiről számoltak be a délutáni szekcióban. Földváry Miklós ismertetőjéből megtudhattuk, hogy a történeti kutatásuk fontos célja a korai hagyományok, a liturgikus gyakorlatok jegyeinek megismerése, rekonstrukciója, hiszen a liturgia része a szerzetesi identitásnak, életstratégiának, a lelkiségi karizmának is, miközben szervesen kapcsolódik egy történelmi valósághoz, esztétikailag és spirituálisan megfelel egy bizonyos kor adottságainak. Orbán Csaba Frigyes a premontrei rend liturgikus hagyományait műfaji, időrendi és területi megoszlás szerint vázolta fel. Illusztráció céljából a rendi úzus, a szertartások és szokások forrásaként szolgáló misekönyvek, graduálék, processzionálék, ordináriuskönyvek egy-egy részletét láthattuk a kivetítőn.
Körmendy Kinga kézirattáros tanulmányából megismerhettük a premontrei női szerzetesek kódexeinek kutatási eredményeit, a Lányi-kódexről, az Apor-kódex zsoltároskönyről, a Szegedi-antifonáléról, és a Pozsonyi-kódexről feltárt ismeretanyagot és a kódexek vándorlását a rendházak, a tulajdonosok között. Körmendy Kinga kiemelte, hogy a nyelvemlékek a szerzetesi élet egy-egy meghatározó tartalmi összetevőjét képviselik, kutatásuk nem zárult le, tudásunkat gyarapíthatjuk további munkával.
Kovács Ágnes levéltáros, a Gödöllői Premontrei Apátság Levéltárának munkatársa Takács Menyhért, a jászóvári premontreiek egyik legnagyobb formátumú egyéniségének életét, munkásságát, a rend megújulásában betöltött szerepét ismertette, aki egy személyben volt szerzetes, tanár, politikus, a magyar oktatás, kultúra és tudomány, illetve a rászorulók támogatója. Életművének bemutatásával kirajzolódott előttünk egy rendkívüli személyiség, aki újraszervezte a rendi oktatási intézményeket, a szerzetesi növendékek felkészítését, intézményeket alapított, továbbá jelentős szociálpolitikai intézkedéseket is életre hívott.
A konferencia záróbeszélgetésén a Magyar Premontrei Cirkária elöljárói osztották meg egyéni gondolataikat a rend legfontosabb karizmájáról, kihívásairól és üzenetéről a jövő nemzedéke számára. Balogh Péter Piusz OPraem apát a közösségi élet, a közösségi imádság és a közösségben megosztott élet fontosságát hangsúlyozta, ahogy az minden embernek és egy, a világban munkálkodó szerzetesnek is különösen szüksége van erre. Fazakas Zoltán Márton OPraem apát úr figyelmeztetett „a hitelességre”, noha ez nem minden nap és tökéletesen teljesíthető, de mégis törekedhetünk rá. Holnapy Dénes Márton OPraem alperjel kiemelte, hogy olyan lelkülettel kell vállalni az életet, és nem csupán a szerzetesi életet, hogy minden nehézségen átmegyek, megtántoríthatatlanul. Ehhez kell egyfajta elköteleződés, de nem csak a szerzetesi életben. Fontos, hogy ez az elköteleződés megjelenjen a fiatalok életében. Juhász Katalin Ágnes OPraem egy antifónából idézett, miszerint „a világ számára pedig égő fáklya tudjunk lenni”.
Az elöljárók által megfogalmazott gondolatok közös üzenetét Fazakas Zoltán Márton Opraem apát úr időkapszulába helyezhető üzenete fejezi ki röviden és tömören: „Szeressetek és tegyétek a jót, egy kicsit olyan premontrei módon! Ez bőven elég.”
A konferenciáról készült képeket megtekinthetik a GALÉRIÁBAN!
A konferenciát visszanézhetik online ITT!