Nagyböjtre ajánlunk olvasnivalót márciusi könyvválogatásunkban
Márciusi könyvválogatásunkat a húsvétra való felkészülés és a nagyböjt jegyében állítottuk össze. A listán szereplő könyvek, bár változatos témájúak, mind az istenkapcsolatból táplálkozó önismeretre próbálják irányítani figyelmünket. Áldott, lelkiekben gyümölcsöző nagyböjtöt kívánunk minden kedves Olvasónknak.
AMI MEGTART
Mustó Péter – Hári Ildikó: Ami megtart, Jezsuita Kiadó, Budapest, 2023. SP163M96
A közelmúltban elhunyt Mustó Péter jezsuita szerzetes regénybe illő, hitvalló élete utolsó évtizedeit termékeny írói munka jellemezte. Könyveiben olvashatunk dél-amerikai tapasztalatiról, a szegények életéről, a lelkigyakorlatokról, a szemlélődő imáról. Utolsó, Hári Ildikó iskolanővérrel közösen jegyzett könyvében arról az alapvető bizalomról ír, ami megtarthat bennünket az élet sokszor kétségbeejtő történései között is.
BELSŐ GYÓGYULÁS
Jeges Mirjam: Belső gyógyulás, Sarutlan Kármelita Nővérek, Magyarszék, 2020. LE280J54
Jeges Mirjam kármelita nővér könyveit sokéves lelkivezetői tapasztalatain alapuló meglátásai ihlették és a magyar spirituális teológiai irodalom sokak által olvasott művei lettek az utóbbi években. Ennek egyik oka biztosan könyveinek időszerűsége. Ilyen a Belső gyógyulás című kötet is, mely a címével is reményt kelt, oly sok lelki betegséggel terhelt korunkban.
BENSŐSÉGES KAPCSOLATBAN ISTENNEL
Thomas Keating a magyarra sokat fordított külföldi szerzők közé tartozik, féltucat művét olvashatjuk már magyarul. A trappista rendhez tartozó Keatingről szólva fordítója, Görföl Tibor annak hatalmas életművéről beszél, melynek mélyebb megismerésére ad lehetőséget ez a kötet. A könyvhöz írt bevezetőjében a fordító felhívja a figyelmet arra a „világszervezetre” is, amely Thomas Keating és rendtársai tanítása alapján bontakozott ki és sokaknak nyújt segítséget az imádságban és az Istenhez fűződő viszony ápolásában.
BURNOUT ÉS TOVÁBBLÉPÉS
A „burnout” – a kiégés manapaság gyakori beszédtéma és sokak számára szomorú tapasztalat és tehertétel, amire hiába keresnek megoldást. A pszichológia kínálta utakon túl a keresztény ember számára a remény végső soron Istenből, Isten jóságából fakad, így számára a kiégésre keresett megoldásnak is elsődleges útja a spirituális út. A könyv szerzője felhívja a figyelmet, hogy a krízishelyzet hozzásegíthet, hogy eljussunk igazi önmagunkhoz, s rátaláljunk Istenre: a burnout-ot nemcsak katasztrófaként élhetjük meg, hanem lehetőségként a valódi változásra.
AZ ÉLET ÉRTELMÉRŐL
Frankl, Viktor E.: Az élet értelméről, Libri Kiadó, Budapest, 2020. PSZ322F91
Viktor E. Frankl neve összefonódott a logoterápiával, amelynek középpontjában az élet alapvető értékei állnak. Ez a kötet három előadásának szövegét tartalmazza, melyeket közvetlenül a második világháború után, 1946-ban tartott. Frankl életében meghatározóak voltak a nem sokkal korábban, a koncentrációs táborban átélt borzalmak, melyek végül pszichoterápiás módszerének kidolgozásához és máig nagyhatású életszemléletének megfogalmazásához vezettek.
FELHASADT EGYEDÜLLÉT
A kötet szerzőjéről, Erik Varden norvég katolikus püspökről így ír a könyv fordítója, Tamás D. Ignác: „Varden püspök mind származását, mind szerzetesi életpályáját, mind egyházmegyéjét tekintve valamilyen módon a perifériát képviseli." Erik Varden könyve az emlékezésről szól, amely fogalom a kereszténységben nagy jelentőségű, hiszen a keresztény ember és az egyház nap mint nap emlékezik az evangélium és az üdvtörténet eseményeire, vagy akár a szentek életére. A könyvben – a szerző trappista szerzetesből lett püspök – a szerzetesi tapasztalat is gyakran visszatérő motívum.
A HÉT IGÉRŐL
Bellarmin Szent Róbert (1542–1621) jezsuita szerzetes, bíboros, egyháztanító jelen munkája a keresztrefeszített Krisztus utolsó hét igéjére alapozott lelkigyakorlatos elmélkedés. „E könyvben – írja a szerző – megpróbáltam kifejteni a Keresztrefeszített tündöklő erényeit, melyek minden hívőnek meglehetősen hasznosak, míg azoknak, akik a kereszt önmegtagadását intézményes követelményként követik, kifejezetten szükségesek.”
NAGYBÖJTI SZENTBESZÉDEK
Antal, Páduai Szent: Nagyböjti szentbeszédek, Szent István Társulat, Budapest, 2020. SZT224A67
Amilyen népszerű szentje a katolikus egyháznak Páduai Szent Antal, a tizenharmadik században élt ferences szerzetes, olyan kevéssé ismert tény, hogy számos prédikációja maradt fent írásban. Szent Antal jelentős szónok volt, legendájában is kiemelkedő szerepet játszanak prédikációi és hogy sokan megtértek beszédeinek hatására. Magyarul a közelmúltban megjelent nagyböjti szentbeszédeit lelkünk hasznára olvashatjuk hét évszázad múltán, a huszonegyedik században is.
A HŰSÉG ÚTJA
Szent Benedek regulája, Kempis Tamás Krisztus követése és más nagy keresztény könyvek mellett Loyolai Szent Ignác lelkigyakorlatai is évszázadok óta megtermékenyítőleg hatnak a lelki életre és gyakran újabb műveket is inspirálnak. Ebben a jezsuita rend szerepe kiemelkedő. Jelen kötet szerzője is jezsuita. Monty Williams a rend kanadai provinciájának tagja, jelenleg Torontóban él, de világszerte tart lelkiségi műhelyeket, így Magyarországra is eljutott már. Ez a könyve a negyedik abban a sorozatban, amelyben jelenkori megközelítésben mutatja be a Szent Ignác-i lelkigyakorlatokat.
AZ ÚT BEFELÉ VEZET
Patsch Ferenc könyveire jellemző őszinte hangjuk és olvasmányosan megfogalmazott mély mondanivalójuk. Az egyház tanításához hű, ám életükben nehézségekkel küzdő, kérdéseket feltevő olvasók nagy érdeklődéssel és szeretettel fogadták őket az elmúlt években. A böjt során is lelkünk hasznára vehetjük kézbe a szerzőnek a spirituális kérdésekről is a megszokott személyes hangon szóló művét.
ÚTON MÁRIÁVAL
A könyv szerzője utazásra hív bennünket, amelyen társunk a Megváltó édesanyja lesz. Szűz Mária alakját a nagyböjtben is érdemes szemlélnünk s a könyv szerzője hangsúlyozza, „bár katolikus hitünk szerint ő Isten Anyja, a menny és a föld Királynője, mégiscsak ember, aki hozzánk hasonlóan kétségek és szenvedés közepette járta végig saját hitbeli zarándokútját”.
VÉGÜL A SEMMI?
Az 1934-ben született Gerhard Lohfink német teológust nemrég egy újságcikkben úgy jellemezték, mint aki közérthetően beszél a teológiáról. Ezt a művét apologetikai könyvként is felfoghatjuk, melyben egy olyan korban próbálja igazolni a szélesebb olvasóközönségnek a keresztény hit igazságait, mely úgy tűnik, már „túllépett” az örök élet, a feltámadás reményén…