Júniusi könyvválogatás
Június hónapban is összeállítottuk havi könyvválogatásunkat. A könyveket ezúttal nem valamilyen témakör alapján válogattuk, hanem igyekeztünk szerteágazó témájú új kiadványok közül meríteni. Bár a júniust a főiskolán elsősorban a vizsgaidőszak határozza meg, reméljük a könyvek felkeltik olvasóink érdeklődését és a vizsgák végeztével tartalmas nyári olvasmányok lehetnek.
DIETRICH BONHOEFFER
A második világháború utolsó napjaiban az ellenállási mozgalomban való részvétele miatt kivégzett német evangélikus teológus, a Hitvalló Egyházhoz tartozó Dietrich Bonhoeffer személye Magyarországon is jól ismert. Ezt a magyarul most megjelent, olvasmányos stílusú – és az életrajz kronológiáját követő – könyvet szerzője „teológiai portrénak” szánja, melyben Bonhoeffer gazdag szellemi hagyatékával ismerkedhetünk meg.
EGYMÁSRA UTALVA
A könyv a Sapientián 2023 márciusában rendezett tanulmányi nap előadásainak szerkesztett változata. Különleges aktualitást adott ennek az ökumenikus konferenciának, hogy Ferenc pápa 2022 tavaszán kiadta a Praedicate Evangelium apostoli konstitúciót, amelyben a Kúriának, a katolikus egyház e sajátos szervezetének a megújításáról ír. Ezt a dokumentumot kötetünkben Ferenc pápa nagykövete, Michael Wallace Banach érsek, magyarországi apostoli nuncius mutatja be a szinodalitás, a szolgálat és a misszió kulcsfogalmaihoz kapcsolódva, ugyanakkor szervezetfejlesztői szemmel is áttekintjük. A kötet további részeiben tájékozódhatunk az egyházakban megjelenő szervezetfejlesztők munkájáról: hogyan is dolgoznak; mit is jelent az egyházi szervezet- és közösségfejlesztés. Világossá válik a fejlesztés célja: hogy közösségeink minél inkább élő, növekvő, virágzó és evangelizáló közösségek legyenek. Reméljük, hogy egyházi közösségeink ennek láttán elköteleződnek saját fejlesztésük mellett, és nem riadnak vissza ehhez segítséget kérni.
EUCHARISZTIA
Barron, Robert: Eucharisztia, Advocata Nostra, Budakeszi, 2024. DO157B34
A könyv szerzőjét, Robert Barront, aki 2022 óta a Winona–Rochesteri Egyházmegye püspöke, teológiai, írói tevékenysége mellett úgy is emlegetik, mint a közösségi média vagy az internet püspökét. Ebből is sejthető Barron szándéka: a ma emberét megszólítani, a ma embere számára közvetíteni az evangélium üzenetét. A most megjelent könyvben a szerző katolikus hitünk központi eleméről, az Eucharisztiáról szól. A magyar kiadás hátsó borítóján szereplő ajánló kiemeli a mű teológiai pontosságát, szentírási magalapozottságát és közérthető stílusát. Ezen értékek mellett az is érdekessé teszi számunkra művet, hogy a kortárs amerikai teológiát reprezentálja, melyet Magyarországon még viszonylag kevés lefordított mű képvisel.
A GYÓGYULÁS HELYE
Szent Vitus vagy Szent Vid a tizennégy segítőszent egyike, de kultusza a mai Magyarország területén nem számottevő. Ezért is nagyon izgalmas a téma, amelyet ebből a monumentális kötetből megismerhetünk. Velem község és a hozzá tartozó Szentvid a Szombathelyi Egyházmegyében, az ország nyugati szélén található, ahol Szent Vitus tisztelete évezredes múltra tekint vissza, hiszen a minden bizonnyal az ő tiszteletére emelt románkori templom még a honfoglalás előtt, a IX. században épült fel. Ennek az ősi templomnak a romjai közelében található a mai, 1858-ban felépült templom. A kötet művészettörténeti, hagiográfiai, néprajzi, egyházzenei szempontól vizsgálja Velem-Szentvid történetét.
HADD ÉBRESSZEM A HAJNALT
A Zsoltárok könyve ma is kiemelt helyen áll a Szentírással foglalkozó szakirodalomban. Ennek egyik oka bizonyosan az, hogy a zsoltárok ma is az egyház imádságának fontos részei. Így a pannonhalmi bencés közösség is imádkozza a zsoltárokat, az imaórák során napjában ötször. Az imaórák – a zsolozsma – során a bencések ma saját zsoltárfordításukat használják.
Erich Zenger katolikus bibliatudós zsoltármagyarázatait a pannonhalmi Bencés Kiadó jelentette meg magyar nyelven: a teljes mű négy kötetéből eddig kettő látott napvilágot magyarul. A szerző könyvében bemutatja a zsoltárok keletkezéstörténetét, értelmezési lehetőségeit és segítséget nyújt az olvasónak abban, hogyan válhatnak ezek az ősi imádságok ma is az egyén és a közösség imádságává.
JÚDÁS, AZ ELVESZETT TANÍTVÁNY
Fabiny Tamás: Júdás, az elveszett tanítvány, Luther Kiadó, Budapest, 2023. BI116F11
Fabiny Tamás evangélikus püspök, teológus érzékeny teológiai kérdés újragondolására vállalkozott, hiszen Iskarióti Júdás apostol egyértelműen negatív alakja az evangéliumoknak, árulása azonban mindörökre az üdvtörténet része lett. Erre a kettősségre utal a húsvéti örömének, az Exultet meghökkentő „felix culpa” (szerencsés bűn) kifejezése is.
A gazdagon illusztrált, igen szép kiállítású kötet Júdás személyes tragédiáján túl vizsgálja a Júdás-kérdés teológiai, művelődéstörténeti, művészettörténeti, néprajzi vonatkozásait is és a Júdás alakjához kapcsolódó sztereotípiák alakulását, következményeit a történelem során.
KORSZERŰ HŰSÉGBEN
Wildmann János a Katolikus tükör és az Egy reformzsinat üzenete című könyvek folytatásaként, a trilógia harmadik részeként írta meg ezt a kötetet, mely önmagában is szintézis igényű: benne a szerző egy teológiatörténeti, egyháztörténeti, társadalomtörténeti és politikatörténeti pozícióba helyezi korunkat és ezek elemzésével járul hozzá a könyv címében szereplő „gyakorlati teológiai gondolkodás” meghatározásához.
KÖZÖS FIGYELEM AZ EGYHÁZBAN
A 2023 októberében lezajlott és rendhagyó módon számos laikus részvételével megszervezett püspöki szinódus előtt a domonkos Timothy Radcliffe lelkigyakorlatot tartott a tanácskozás résztvevőinek. A közismert szerző, korának éber megfigyelője, a teológiai hagyomány és a lelkiségtörténet kiváló ismerője olyan kérdéseket vett terítékre beszédeiben, mint az őszinteség, a tekintélyválság, az igazság és a párbeszédkultúra. A nyílt hangvételű, bátor és kezdeményező erejű beszédek annak megértésében és elsajátításában kívánnak segítséget nyújtani, hogy miként kezdhet új módon létezni a hívő közösség, ha tagjai készek meghallgatni és komolyan venni egymást. Nem véletlen, hogy Timothy Radcliffe kapott megbízást a szinódus teológiai és lelki előkészítésére: minden várakozáson felül üdítő és előremutató megállapításokat, kérdéseket, tépelődéseket és tapasztalatokat oszt meg.
„A barátság akkor virágzik, ha meg merjük osztani a kétségeinket, és együtt keressük az igazságot. Mi értelme beszélgetni olyan emberekkel, akik már mindent tudnak, vagy akik teljesen egyetértenek? […] A szinódus révén új módon kezd létezni az egyház, mélyebben részesülünk Krisztus életében és a Szentháromság közösségében. A szerkezeti változások a Szentháromság közösségéből fognak fakadni, ha megérik rá az idő. A tetteink mindig abból fakadnak, amik vagyunk. Ha nem erre az alapra támaszkodunk, csak a nyugágyakat tologatjuk az egyház Titanicján” (Timothy Radcliffe).
A MEGALÁZOTT ÉS MEGDICSŐÜLT
Jeges Mirjam kármelita nővér újabb könyve a Szent Háromnap teológiáját járja körül szentírási, teológiatörténeti, egyháztörténeti alapokon. A könyv mély lelki olvasmány, akár a nagyböjti vagy a húsvéti időben vagy az év más időszakában olvassuk.
MIT JELENT MA IMÁDKOZNI?
Ez a magyarul most megjelent könyv egy nyolc kötetes sorozat része, melynek eredeti kiadását az Evangelizáció Dikasztériuma jelentette meg Vatikánvárosban a Ferenc pápa által meghirdetett Imádság évére. A könyv nagy segítség lehet imaéletünk megújításához, és felkészülésünkhöz a közelgő 2025-ös szentévre.
TŰZ A SZÍVEMBEN
A német katolikus teológus naplószerű vallomásában megosztja az olvasóval útjának élményeit. Ez az út egyaránt jelent szó szerinti utazást és belső utat. A könyv címében említett tűz egyértelműen utal a Szentlélek tüzére, de jól kifejezi a szerző egyéniségét is, amelynek hű lenyomata az olvasmányosan megírt, izgalmas kötet.
AZ ÚJSZÖVETSÉG BIBLIAI TEOLÓGIÁJA
Stuhlmacher, Peter: Az Újszövetség bibliai teológiája 2., Kálvin Kiadó, Budapest, 2024. BI119S94
Immár a második kötete jelenik meg magyarul Peter Stuhlmacher protestáns teológus Újszövetégről szóló művének. A most már magyarul is teljes mű több szempont szerint vizsgálja az újszövetségi szövegeket. Egyrészt olyan bibliamagyarázatra törekszik, amely megfelel a szövegek céljának, vagyishogy azok a Jézus Krisztusba vetett hitről tanúskodnak. Másrészt igazolni igyekszik az Ó- és az Újszövetség lényegi összetartozását s emellett az újszövetségi teológiai egységét.