Áprilisi könyvválogatásunk a természetvédelem, teremtésvédelem témakörében
A "Föld napja" gondolatát először 1969-ben vetették fel egy UNESCO konferencián. Azóta, bár a hivatalos ENSZ világnapok között nem szerepel, sok országban tartanak minden év április 22-én a természetvédelemmel kapcsolatos programokat, eseményeket. Magyarországon 1990 óta rendezik meg a Föld napját. Ehhez kapcsolódóan áprilisi könyvválogatásunkba a természetvédelem, teremtésvédelem témaköréhez tartozó könyveket válogattunk, köztük olyan műveket is, melyek keresztény szempontok szerint tárgyalják a kérdést, hiszen az utóbbi évtizedekben a katolikus teológia – pápai dokumentumokat is beleértve – mind többet foglalkozik a kérdéssel.
BÉKE, KIENGESZTELŐDÉS ÉS TEREMTÉSVÉDELEM
Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka korunk kereszténységének egyik olyan alakja, akinek szavára sokan az egyházon kívül is odafigyelnek. Ebben a kis kötetben napjaink legégetőbb kérdéseiről, köztük a teremtett világ védelméről olvashatunk megnyilatkozásokat, melyek részben a pátriárka által kiadott, részben pedig a római katolikus egyház legutóbbi három pápájával, Szent II. János Pállal, XVI. Benedekkel és Ferenccel közösen jegyzett nyilatkozatok.
A FENNTARTHATÓSÁG PSZICHOLÓGIÁJA
A terjedelmes, több mint ötszáz oldalas kötet egyik fejezetcímét idézve "A modern ember tragédiája" az, amit igyekszik megvizsgálni a könyv szerzője. Milyen eltévelyedések vezettek az emberiség mára kialakult tarthatatlan, "fenntarthatatlan" helyzetéhez, és melyek azok az értékek, amelyeket érdemes lenne újra felfedeznünk a kiút megtalálásához és egy valóban fenntartható életmód kialakításához?
Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!
ISTEN DICSŐSÉGE – A TEREMTÉS SZÉPSÉGE
A Szent István Társulat Varia Theologica sorozatának kötetei egy-egy témát járnak körül teológiai szempontból. Az Isten dicsősége – a teremtés szépsége című könyv a teremtésvédelem teológiai hátterét igyekszik bemutatni olyan szerzők tanulmányaival, akik különböző szakterületeket képviselnek, így a biblikum, a dogmatika, filozófia, a patrisztikai kutatás, a morálteológia és a keresztény ihletésű szépirodalom szempontjai szerint közelítik meg a témát.
Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!
KLÍMAGAZDÁLKODÁS
Az ezer oldalhoz közelítő kötet a szintézis igényével mutatja be azokat a részterületeket, melyek a környezet iránt felelős társadalom gazdasági jellemzői lehetnének. Ezt a társadalmi-gazdasági modellt a könyv alcímében "konzervatív" minősítéssel látja el a szerző, alternatívát nyújtva a környezet kérdésével gyakran azonosított progresszív zöld-ideológiákkal szemben.
KLÍMAVÁLTOZÁS ÉS MAGYARORSZÁG
Szathmáry Eörs (szerk.): Klímaváltozás és Magyarország, Osiris, Budapest, 2020. MO171K59
A szerény terjedelmű kötet körképet nyújt a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekről és a magyarországi helyzetről, hiteles, a téma szakembereitől származó információkkal és helyzetértékelésekkel.
Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!
KÖRNYEZET, TEREMTÉS, FELELŐSSÉG
A főiskolánkon 2019-ben rendezett nemzetközi tudományos konferencia előadásainak szerkesztett szövegeit tartalmazó kötet a konferencián felszólaló Székely János püspök atya szavaival "számbaveszi az egyház feladatait a mai világ sorskérdéseivel szembesülve", illetve ehhez a feladathoz kíván támpontokat nyújtani, különböző szakterületek magyar és külföldi szakembereinek segítségével.
LAUDATE DEUM
Ferenc pápa 2015-ben megjelent Laudato Si' kezdetű enciklikája a Szentatya egyik leginkább idézett és a közbeszédben visszhangokat kiváltó megnyilatkozása volt. Mostani apostoli buzdítása a Laudato si’ gondolatmenetét kívánja folytatni, hiszen a téma sajnos egyre inkább időszerű.
MIBEN ÁLL A TERMÉSZET KÖNYVE?
A Természet könyve a Szentírás mellett szintén egy olyan "könyv", melyből a teremtő Istenről "olvashatunk". Ennek tudatosítása azért is nagyon fontos, mert így ráébredünk a teremtett világ iránti felelősségünkre. E kötet tanulmányai ezt a célt szolgálják.
MIT TENNE A TERMÉSZET?
Ruth DeFries, a Columbia Egyetem professzorának könyve a fenntarthatóságot helyezi új megvilágításba, "természethű" életre sarkallva az olvasót. A szerző a természetben meglévő folyamatokat állítja elénk példaként.
A TERMÉSZET KÖNYVÉNEK ÚJRANYITÁSA
A könyv alcímében szerepló Green Policy Center zöldpolitikával foglalkozó szakmai műhely, mely a fenntarthatósággal kapcsolatos kérdésekre keresi a megoldást, a "Természet könyve" fogalmának beemelésével a teremtettség, az isteni rend keretében szemlélve problémát.
Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!
A TERMÉSZET MEGŐRZÉSE
A Klímagazdálkodás című kötethez hasonlóan a fiatal olasz szerző könyve is "konzervatív" ügyként beszél a környezetvédelemről, nemcsak felvázolva egy "jobboldali" zöldpolitikát, de kitérve a kereszténység és a természet kapcsolatára is.
TERMÉSZETI VESZÉLYEK
Az izgalmas című kötet szerzője a természeti veszélyek szerteágazó, és a klímaváltozással összefonódó hatásainak csökkenthetőségét vizsgálja, globális jelenségek mellett a helyi jellemzőket is tárgyalva.
Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!