Szeptemberi TOP12
TOP12 könyvajánlónkban új könyveink közül választunk ki tizenkettőt rendszeres időközönként. A szeptemberre választott könyvek különböző témájúak, jól tükrözve könyvtárunk gyűjtőkörét. A teológia mellett vallástudományi, filozófiai, pedagógiai és társadalomtudományi könyveket ajánlunk most olvasóink figyelmébe!
BEHÁLÓZOTT GYERMEKEINK
Fontos szakirodalom ez a könyv a mai szülőknek és pedagógusoknak az okoseszközök gyermekekre gyakorolt hatásairól és arról, hogyan lehet kezelni ezt a nagyon sok veszélyt rejtő és ma már szinte minden gyermeket érintő problémát.
BEVEZETÉS A VÁROS TEOLÓGIÁJÁHOZ
A "város teológiája" az Újszövetségi Szentírástól kezdve Szent Ágoston tanításán át a modern dél–amerikai teológiáig fontos és érdekes területe a keresztény teológiai gondolkodásnak. Sághy Ádám kötete ismerteti és elemzi ezt a magyar nyelvű szakirodalomban még kevésbé feldolgozott, izgalmas kérdést.
BOLYGÓNK JÖVŐJE
A meteorológus szerző kötetét érdemes tanulmányozni azoknak, akik tudományosan megalapozott könyvet keresnek az ökológiával kapcsolatos – néha nehezen áttekinthető – gazdag szakirodalomban.
GONDOLATAINK FOGSÁGÁBAN
Viktor E. Frankl orvos–filozófus nevéhez fűződik a logoterápia fogalmának megalkotása. Frankl életműve, szellemisége napjainkban is nagy hatású és inspiráló sok jelenkori szakember számára. Jelen kötet az életvezetésben és a munka, hivatás területén igyekszik kamatoztatni a Frankl által kidolgozott módszert.
KÖZÉPKORI KERESZTÉNY GONDOLKODÓK LEXIKONA
A középkor a keresztény teológiai gondolkodás szempontjából nagyon fontos időszak. Horváth Pál most megjelent lexikonából pedig azt is láthatjuk, hogy az ismert és sokat idézett szerzők mellett milyen sokan foglalkoztak teológiával, filozófiával ebben a gyakran ma is pejoratívan „sötétnek” nevezett korban.
NYITOTTÁ VÁLNI
„Lehet–e a növény jelképnél, díszítménynél több a teológiában? Miféle etikai tanulsággal szolgálhat a növényi élet tanulmányozása? Nos, mindenekelőtt rávilágít hagyományos erkölcsi gondolkodásunk korlátaira. Szűcs Kinga úttörő vállalkozása egy olyan etika lehetőségére hívja fel a figyelmet, melynek kiindulópontja nem az, amit ismerni vélünk, hanem az, ami tőlünk felfoghatatlanul különbözik és értelmünk számára megragadhatatlan. Az élet tőlünk legtávolabb eső formái iránti szolidaritás és tisztelet segít, hogy jobban megértsük a saját léthelyzetünket egy több–mint–emberi világban, amelyhez és amelynek egész életünkkel tartozunk.” (Lányi András ajánlójából)
MAGYAR LELKIÁLLAPOT 2021
Kopp Mária orvos, pszichológus gazdag szellemi hagyatékának része a magyar társadalom fizikai és mentális állapotának javulásáért való munkálkodás. A Kopp Mária és férje, Skrabski Árpád által megkezdett munkát folytatja intézményi keretek között a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS), valamint ezt a célt szolgálják – a Kopp Mária által indított – rendszeresen, évkönyv–szerűen kiadott Magyar lelkiállapot kötetek is.
PEDAGÓGIA ÉS KERESZTÉNYSÉG
A kötet az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskola és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont által 2022. június 2–án Egerben tartott konferencia szerkesztett anyagát tartalmazza.
PHILOSOPHIA PERENNIS
„E kötet vallásfilozófiai tanulmánygyűjtemény, amely a keresztény filozófia fogalmát és történetének néhány fontosabb fejezetét és kérdéskörét vizsgálja. A keresztény filozófia, amely az európai filozófiatörténet leghosszabb folyamatosan fennálló áramlata, az európai civilizációnak meghatározó és megalapozó szellemi tényezője. Az itt olvasható tanulmányok hozzájárulhatnak annak megértéséhez, hogy ez az eszmekör a korunkban hatalmas átalakulásokon áteső civilizációnk jövőbeni megmaradásához nélkülözhetetlen alkotó erő marad. A könyv a művelt nagyközönség, a szakmai közösség és a felső fokon tanuló ifjúság érdeklődésére egyaránt számot tarthat.” (A kötet fülszövegéből)
SZTRÓMATEISZ - SZŐTTESEK
Alexandriai Szent Kelemen : Sztrómateisz. Szőttesek, Jel Kiadó, Budapest, 2023. PT131O16
A patrisztika magyar nyelven hozzáférhető forrásai tovább bővülnek Alexandriai Szent Kelemen Szőttesek című művének második kötetével, mely a mű II–III–IV. könyvét tartalmazza. Az ókori szerző ezzel a művével a keresztény híveket a hitigazságokról filozófiailag megalapozott érvekkel akarta meggyőzni, visszanyúlva a klasszikus görög filozófiához.
ÚTON EGY JOBB VILÁG FELÉ
A menekültkérdés és általában a migráció kérdése immár évek óta az érdeklődés középpontjában áll világszerte és hazánkban is, érzelmeket és óriási indulatokat kiváltva. Az egyház és Ferenc pápa erről szóló tanítását járja körül a kötet szerzője. A könyv nagy érdeme, hogy vizsgálódását a Ferenc pápát megelőző időkre is kiterjeszti, hangsúlyozva a folytonosságot, egészen XII. Piusz pápától kezdve Ferenc pápáig.
A VÉTLEN NYÍLLÖVÉS
A kötet alcímében szereplő határvidékek nagyon izgalmas összefüggéseket rejtenek a zsidóság, a kereszténység és a görög filozófia között. A kötet szerzője Buzási Gábor klasszika–filológus, hebraista, az ELTE Ókortudományi Intézetének munkatársa.