IDEGEN NYELVŰ KÖNYVBESZERZÉSEINK
A közelmúltban alkalmunk nyílt idegen nyelvű könyvek beszerzésére s ennek során fontos kortárs tudományos művekkel tudtuk gyarapítani állományunkat a Főiskola tanszékvezetőinek javaslatai alapján. A kötetek között biblikus teológia, dogmatika, spirituális teológia, vallásszociológia, pedagógia és filozófiai témakörökben is találunk könyveket. Ezekből válogattunk ebben a hónapban.
ETHIK, KONTEMPLATION UND SPIRITUALITÄT
A kötet címében szereplő első és az azt követő két kifejezés összekapcsolása első látásra meglepő lehet, hiszen a kontemplációról és a spiritualitásról nem feltétlenül az etika jut eszünkbe. Egy kontemplációból, spirituális indíttatásból nyert, cselekedetekben megnyilvánuló jobbá válás gondolata viszont feloldja ezt a látszólagos ellentmondást. A Thomas Keating nevéhez kötődő, magyarul általában középpontba vezető imának fordított, úgynevezett "centering prayer" kapcsán járja körül a misztikus tapasztalatot a könyv szerzője.
L'EBREO DI NAZARET
A kötet fülszövege szerint az Újszövetség két alapvető pillére történetileg a prófécia és a messianizmus volt, így csak ezek fényében lehetséges igazán megérteni az evangéliumok szövegét s magát Jézus Krisztus alakját – korának valós történelmi és társadalmi kontextusban.
Frédéric Manns a Szentírás szövege mellett rabbinikus források felhasználásával helyezi új megvilágításba, milyen közegben élt és prédikált a Názáreti Jézus. Az eredmény mélyreható elmélkedés Krisztus üzenetéről és a korai kereszténységről, új hipotézisekkel, új kérdéseket is felvetve.
GOD AS LOVE
A szerző huszonöt jelentős orosz vallási gondolkodóról ír a kötetben. A könyv címe arra utal, hogy a tizenkilencedik és huszadik század orosz vallásos gondolkodói igen nagy figyelmet szenteltek az agapé, vagyis Isten irántunk való szeretete fogalmának. Johannes Miroslav Oravecz kötete egyedülállóan széleskörű és mély feldolgozása e témának.
PATTO EDUCATIVO GLOBALE IN ACTION
A kötet a Római LUMSA Egyetem Felsőoktatási Iskolája által összegyűjtött információkat közli a Ferenc pápa által szorgalmazott globális nevelési egyezmény megvalósíthatóságával kapcsolatban. A kezdeményezés olyan értékeket kíván megvalósítani, mint a másokkal való törődés, a béke, az igazságosság, a jóság, az elfogadás és a testvériség erősítése.
STUDYING CHRISTIAN SPIRITUALITY
David B. Perrin: Studying christian spirituality, Routledge, New York ; London, 2007. SP163P57
A könyv új szempontok szerinti bevezetést nyújt a keresztény spiritualitás tanulmányozásába, feltárva viszonyát a humán tudományokkal, a filozófiával, a pszichológiával, történelemtudománnyal, szociológiával és antropológiával, bemutatva, hogyan segíthetnek e tudományágak a spiritualitás megértésében, tanulmányozásában és gyakorlásában.
PLATO'S GODS
Gerd van Riel: Plato's gods, Routledge, New York ; London, 2013. FI180R72
A könyv átfogóan mutatja be Platón teológiai tanait, és alapos áttekintést kínál a metafizika és a teológia kapcsolatáról a nagy görög filozófusnál.
EARLY JEWISH MESSIANISM IN THE NEW TESTAMENT
A témával kapcsolatos hagyományos kutatásokat kívánja kiegészíteni a kötet szerzője, azokra a zsidó messiási eszmékre fókuszálva, melyek Jézus Krisztus korai követőinek identitásában elevenen éltek.
FOUNTAIN OF SALVATION
A kötet szerzője szerint a keresztény teológiának mindig meg kell vallania a Szentháromság tanát és az üdvösség tanítását, mint szorosan összefüggő, egymást megvilágító valóságokat, hiszen napjainkban fennáll a veszély, hogy a keresztény gondolkodásban a szentháromságtan kezd teljesen irrelevánsnak tűnni és hitünk abszurd módon elveszíti transzcendens vonatkozását. Fred Sanders mélyreható teológiai értekezésében ezzel szemben mindvégig megerősíti, hogy a hármas Isten az a forrás, amelyből minden más keresztény tanítás fakad.
KEIN ENDE DER GEWALT?
Eberhard Schockenhoff könyve eligazítást kíván nyújtani a XXI. századhoz. A neves erkölcsteológus keresztény szemléleten alapuló békeetikát fogalmaz meg művében, ismertetve az e téren az utóbbi évtizedekben lezajlott paradigmaváltást. Ma már nem az áll az ezzel kapcsolatos gondolkodás középpontjában, hogy milyen feltételek mellett indokolható a katonai erő alkalmazása, hanem az, hogy milyen utak vezetnek a békéhez. A könyv elemzi az igazságos háború doktrínájának történeti fejlődését és felvázolja a XXI. századi békeetika kihívásait.
THE HUMAN BEING
A kötet a keresztény antropológiát tekinti át, először is a Szentírás tanúságtétele, majd a keresztény antropológia történeti kibontakozása, végül a jelenkori keresztény antropológia ismertetésével. A szerző ezen túl arra vállalkozik, hogy megfogalmazza, hogyan tudunk ma hitelesen beszélni az emberről – az emberi bűnösségről, az emberi szabadságról és az emberekről, mint a teremtő Isten gyermekeiről.
A SOCIOLOGY OF SPIRITUALITY
A spiritualitás szociológiájával foglalkozó kötet igen időszerű, hiszen általános jelenség a kortárs kultúrában a spiritualitás "alternatív" formáinak megjelenése, mely az intézményes vallások iránti szkepticizmusra utal. A könyv ajánlója szerint ez az első esszégyűjtemény, amely felméri a spiritualitás jelentőségét a vallásszociológiában. A valóban úttörő kötetben a szerzők a spiritualitásnak a vizualitáshoz, az individualizmushoz, a genderkutatáshoz, az identitáspolitikához, az oktatáshoz és a kultúrához való viszonyát elemzik tanulmányaikban.
THE SAME GOD WHO WORKS ALL THINGS
Adonis Vidu amerikai protestáns teológus könyve a szentháromságtan kérdéseit járja körül, rendkívül mély fogalmi és dogmatikai elemzést nyújtva, ismertetve a történelmi és kortárs vitákat, melyek ezt a nagy hittitkot érintették.