JÚNIUSI KÖNYVVÁLOGATÁS
A közelmúltban számos, könyvtárunk gyűjtőkörébe tartozó kötet jelent meg a könyvpiacon, így a nemrég lezajlott Szent István Könyvhéten és az Ünnepi Könyvhéten is. Ezekből és egyéb, korábban megjelent, de most állományunkba került könyvekből válogattuk júniusi összeállításunkat.
BIBLIA-TEOLÓGIA
A kötet szerzője, Frans Breukelman (1916-1993) az Amsterdami Egyetem tanára volt és jelentős szentíráskutató. Művében, a fordító, Börzsönyi József előszava szerint egy olyan világ tárul fel, mely tartalmi és fogalmi egységet lát Ó- és Újszövetség között. A szerző életművét a Breukelman Alapítvány kezeli, hagyatékából ők rendezték sajtó alá a kötetet, amelynek magyar fordítását a Sárospataki Református Teológiai Akadémia jelentette meg.
FARKAS EDITH LELKI ISKOLÁJA
Farkas Edith a magyar katolikus egyház meghatározó személyisége volt a huszadik század elején, de a Szociális Missziótársulat alapítójaként alakja máig hatással van az egyház életére. Ebben a kötetben "lelki iskolájának" öt könyvét gyűjtötték össze, melyek mintegy 80 év után jelennek meg újra.
JÉZUS KRISZTUS : ÉLETÚT
Hilarion Alfejev metropolitát 2022-ben nevezték ki az Orosz Ortodox Egyház Magyar Egyházmegyéje kormányzójának. Ferenc pápa magyarországi látogatásakor vele is találkozott. Hilarion Alfejev jelentős ortodox gondolkodó, akinek ezt a művét, mely most magyar nyelven is megjelent, XVI. Benedek pápa így méltatta: "Kiemelkedő jelentőségű Hilarion Alfejev metropolita könyve, amelyben a szerző – érsekként, szerzetesként és tudósként – egészen a kereszténység szívéig hatol, amikor Jézus Krisztus alakját a maga lelki mélységében, ugyanakkor történelmi valóságában tárja elénk. Őszintén remélem, hogy az ortodox keresztényeket csakúgy, mint a nyugati világ keresztényeit megérinti ez a tanúságtétel, és az Istentől egyre inkább eltávolodó világunkban sikerül megtalálniuk Krisztust."
KERESZTYÉN DOGMATIKA
A 2008-ban alakult kolozsvári Exit Kiadó elsősorban az erdélyi református teológiai képzés számára ad ki teológiai szakkönyveket. A Gijsbert van den Brink és Cornelis van der Kooi holland szerzők Keresztyén dogmatikája a Teológia Praxis sorozatban jelent meg. A monumentális, csaknem 900 oldalas kötet a protestáns teológusok, teológus-hallgatók mellett jó kézikönyv lehet bárki számára, aki a református hit részleteiben szeretne tájékozódni.
KRISZTUS-HIMNUSZOK AZ ÚJSZÖVETSÉGBEN
Kocsis Imre: Krisztus-himnuszok az Újszövetségben, Budapest : Szent István Társulat, 2023. BI118K62
Kocsis Imre, a hazai bibliatudomány egyik kiemelkedő képviselője legújabb kötetében újszövetségi himnikus szövegeket elemez az exegézis szempontjai alapján. A kötet tudományos értéke mellett megfontolandóak a szerzőnek a könyvhöz kapcsolódó óhajáról megfogalmazott gondolatai: „amellett, hogy betekintést nyújt az exegézis módszertanába, a Krisztusba vetett hit elmélyülését és az imaélet gazdagodását is elősegíti”.
LEVÉL AZ ISTENHEGYI SZERZETESEKNEK
"Saint-Thierry Vilmos Aranylevél címen ismert levele (Epistola ad fratres de Monte Dei) a középkori teológia- és misztikatörténet klasszikus alkotása, amelyről csak száz évvel ezelőtt derült ki teljes bizonyossággal, hogy nem Clairvaux-i Szent Bernát a szerzője, akinek a neve alatt századokon át hagyományozódott. A lelki életről, misztikáról szóló, átfogó értekezéssel felérő levél lényegében egy olyan összefoglaló mű, amely joggal tekinthető a 12. századi teológia és spiritualitás tükrének." (L'Harmattan Kiadó honlapjáról)
NYITRA-VIDÉKI FALKÉPFESTÉSZET A KÖZÉPKORBAN
Középkori falképfestészetünk legszebb alkotásai közül sok mai határainkon kívül található. Ilyen a nyugat-szlovákiai Nyitra-vidék is, ahol az utóbbi években jelentős felfedezések és restaurálások történtek, így különösen érdekes Ilkó Krisztina művészettörténész impozáns kötete a terület falképeiről.
SLACHTA MARGIT A SAJTÓ NYILVÁNOSSÁGÁBAN
A magyar kereszténydemokrácia nagy alakjának arcképe rajzolódik ki a kötetben, mely Slachta Margit sajtóban megjelent írásait, valamint a sajtóban róla megjelent írásokat gyűjtötte össze.
SZAKRALITÁS ÉS KOMMUNIKÁCIÓ
A Károli könyvek - Tanulmánykötet sorozatban számos érdekes könyv jelent meg az elmúlt években s ezek mindegyike izgalmas olvasmány, a teológia, filozófia iránt érdeklődőknek, felekezettől függetlenül. Jelen kötet a szakralitás és kommunikáció kapcsolatát járja körül, a vallástudomány mellett olyan területeket érintve, mint többek között a néprajz, irodalom, filmművészet, kommunikációkutatás.
TÁRSADALMI RIPORT 2022
"A nemzetközi irodalomban ismert kiadványtípusról van szó. Európa több országában rendszeresen - több helyütt évente - jelennek meg társadalmi riport, adatriport kötetek, amelyek széles körben kívánják ismertté tenni az adott ország legfontosabb társadalmi összefüggéseit. Ezek a kiadványok mindenekelőtt adatokat közölnek jól követhető formában és szöveges információikban az adatok megértéséhez és értelmezéséhez szükséges jegyzetekre, kommentárokra, illetve az adatok tárgyszerű interpretálására szorítkoznak. Nem statisztikai kiadványról van tehát szó: ennél bővebb az elemző interpretációs anyag, s bővebb a felhasznált adatok köre is. A statisztikai adatgyűjtéseken túl a kisebb mintájú szociológiai, demográfiai, közvéleménykutatási adatok is szerepelnek ezekben a kötetekben. Kiadványunk - némi módosítással - ezt a nemzetközi sztenderdet igyekszik követni." - írták a Társadalmi Riport című kétévente megjelenő tanulmánykötet szerkesztői 1990-ben, az első kötet megjelenésekor. (A TÁRKI Zrt. honlapjáról)
TÁRSADALOMFILOZÓFIAI GONDOLKODÓK A 20. SZÁZADBAN
A kötet bevezetője szerint, míg a korábbi évszázadok filozófusai a lét általános problémáit, a megismerés egyetemes törvényeit és az örök igazságokat igyekeztek feltárni, a modernitástól viszont a filozófiai gondolkodók mindinkább a társadalomfilozófia felé fordultak. A kötet szerzője a legjelentősebb huszadik századi filozófusokat mutatja be, akiket a fentiek alapján főleg társadalomfilozófiai gondolkodókként jellemez.
TÚL A LITERALIZMUSON
"A könyv témája a Biblia magyarázatának új iránya: a Szentírás teológiai értelmezése. (Theological Interpretation of Scripture, rövidítve: TIS). A szerző a »Túl a literalizmuson és a liberalizmuson« című röpiratának publikálása után gondolkodó párbeszédre hívott hazai keresztény teológusokat és lelkészeket. A felhívásra harminchárom hozzászólás érkezett, számos irányzat és hét felekezet képviselőitől. A könyv nemcsak a hozzászólásokat és a szerző válaszait, hanem sok esetben a viszontválaszokat is tartalmazza. Továbbá olvashatunk a teológiai hermeneutika legfontosabb témáiról és fogalmairól is. A formájában »polifón párbeszéd« résztvevői fogalmazták meg, hogy nemcsak a téma volt újszerű, hanem annak megközelítése is: »a kötet talán egy új stílust honosít meg«. A könyv célja a különböző irányzatok közötti hermeneutikai hídépítés volt, annak tudatában, hogy a hidat nem ez a könyv teremti meg, hanem a híd mintegy kétezer éve készen áll." (L'Harmattan Kiadó holnapjáról)