DECEMBERI KÖNYVVÁLOGATÁS: FŐISKOLÁNK OKTATÓINAK KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL KÉSZÜLT KÖNYVEK
Főiskolánk oktatói a tanítás mellett rendszeresen publikálnak folyóiratokban (köztük a Sapientia saját folyóiratában, a Sapientiana-ban), tanulmánykötetekben jelentetnek meg írásokat, könyveket szerkesztenek és önálló köteteket írnak. Emellett fontos a fordítói munkájuk, hiszen ennek is köszönhetően jelentős idegen nyelvű művek jelenhetnek meg magyar nyelven. A Sapientia tanárainak tudományos publikációiról az MTMT-ben, a Magyar Tudományos Művek Tárában tájékozódhatunk. Decemberi könyvválogatásunkban olyan könyveket ajánlunk Olvasóink figyelmébe, melyek tanáraink közreműködésével születtek: szerzőként, fordítóként vagy szerkesztőként vállaltak szerepet bennük.
SZÓRA BÍRT MAGÁNY
Baán Izsák a Sapientia Szerzetesteológiai Intézetének munkatársa. Jelen műve a monasztikus hagyomány szempontjai szerint tárgyalja a könyv alcímében szereplő, mindannyiunk életében meghatározó témát.
ÁTMENET
A gyalogos zarándoklat testi és lelki megpróbáltatást jelentő útját ma is sokan vállalják. Az ezzel kapcsolatos tapasztalatait, gondolatait osztja meg velünk a könyv két bencés szerzője.
AZ EGYÜTT IMÁDKOZÓ CSALÁD EGYÜTT IS MARAD
Mervay Miklós: Az együtt imádkozó család együtt is marad, Jel Kiadó, Budapest, 2021. KA300M55
A családban megélt hit fontosságára hívja fel a figyelmet a Pedagógia Tanszék munkatársának kötete.
KAPU A SZENTHEZ
A domonkos rendi szerző nem ismeretlen a hazai olvasók előtt, hiszen több könyve jelent már meg magyarul is. Ez a kötete, melyet Petres Lúcia, a főiskola Filozófia Tanszékének tanára fordított, a keresztény hit egyik alapimádságáról, az Üdvözlégyről szól.
"MEGKORONÁZTAD"
Papp Miklós: "Megkoronáztad". A házasságkötés misztériuma, Lazi Könyvkiadó, Szeged, 2022. PA231P35
Papp Miklós könyvei a kortárs görögkatolikus teológiai irodalom széles körben olvasott művei. A Morálteológiai Tanszék vezetője ebben a könyvében a házasságkötés liturgiájából kiindulva ír a házasság szentségéről.
ÖRÖKKÉ ÉGŐ MÉCSES
A kötet azokat az imádságokat, elmélkedéseket hivatott könyv alakban megőrizni, melyeket a pannonhalmi bencések a pandémia alatt az interneten keresztül tartottak. A kötetet Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár igazgatója szerkesztette, aki a Gyakorlati Teológia Tanszék óraadó oktatójaként tanít a főiskolán.
AZ ÜLDÖZÖTT EGYHÁZ HANGJA
A hazai patrisztikus kutatás mind a források kiadásában, mind a másodlagos irodalom tekintetében igen termékeny. Perendy László, az Egyháztörténelem Tanszék vezetőjének kötete az egyház korai évszázadaiba kalauzolja az olvasót.
AZ ÉLET ÉRTELMÉNEK KERESÉSE
A főiskola tanszéki könyvsorozatai közül eddig a Bibliatudomány Tanszék sorozatában jelent meg a legtöbb kötet. A könyvek nagyrésze fordítás, ilyen Franco Piottinak a Prédikátor könyvével foglalkozó tanulmánykötete is, amely Szatmári Györgyi, a Bibliatudomány Tanszék vezetője és Schnider Angelika, domonkos nővér szerkesztésében jelent meg.
A SZÓ SZIMFÓNIÁJA
Isten Igéje vasárnapjának ünnepét mindössze négy évvel ezelőtt vezette be Ferenc pápa. Ebből a szempontból különösen aktuális a Sapientia Füzetek sorozat 39. kötete, melyet Bagyinszki Ágoston, a Fundamentális Teológia Tanszék vezetője, valamint Vida Márta, a főiskola kiadványszerkesztő munkatársa szerkesztett.
TEVÉKENY RÉSZVÉTEL A KÖZÖSSÉGBEN
A Pannonhalmi Főapátság által évről-évre megrendezett ökumenikus konferenciákon a különböző felekezetekhez tartozó keresztények valóban testvérekként működnek együtt. A felkészült előadóktól pedig rendre magas színvonalú előadások hangzanak el. A tavalyi konferencia előadásainak szerkesztett változatát tartalmazó kötetet Dejcsics Konrád, a Gyakorlati Teológia Tanszék óraadó oktatója és Görföl Tibor állította össze.
THEÓRIA, SZEMLÉLŐDÉS, MISZTIKA
A spirituális teológiához kapcsolódó tanulmányokat tartalmazó konferenciakötetet Szeiler Zsolt, a Filozófia Tanszék oktatója szerkesztette. Az ő tanulmányán kívül többek között Bakos Gergely és Baán Izsák írását is megtaláljuk a kötetben.
ISTENNEL TALÁLKOZNI MÁRK EVANGÉLIUMÁBAN
Az ökumenikus párbeszéd magától értetődő kiindulópontja a Szentírás, az Evangélium. Az anglikán szerző – aki tíz éven át volt Canterbury érseke – Márk evangéliumáról osztja meg gondolatait. A kötetet Bakos Gergely, a Filozófia Tanszék vezetője fordította magyar nyelvre.