Kód | Képzés | Követelmény | Heti óraszám | Kredit |
---|---|---|---|---|
KGTA1 |
kollokvium
|
4 |
A tanegység célja
Didaktikai cél a katolikus-keresztény identitás „logikájának” fokozatos tudatosítása, előkészítve ezáltal a társadalmi tanítás mélyebb megértését. Tartalmi cél a hallgató bevezetése a teológia alapvető témáinak tanulmányozásába, azok összefüggéseibe, valamint a kapcsolódó kortárs diskurzusba.
A hallgató fejlesztendő kompetenciái
Ismeri azokat az alapvető teológiai fogalmakat, amelyek a gazdaság keresztény megközelítésének tágabb keretét adják. Képes folyamatosan továbbképezni magát a teológiai diskurzus és az egyházi tanítás számára fontossá váló területein. Kialakítja állásfoglalását a gazdaság keresztény megközelítését érintő teológiai kérdésekben.
Tematika
1. Bevezető áttekintés: krisztusi tanítványság, a teológia története, irodalma és mai feladatai. 2. Krisztus-esemény: az üdvtörténet középpontja. 3. Isten Igéjének az üdvtörténetben kibontakozó misztériuma: a kinyilatkoztatás és a hit fogalmai. 4. A kinyilatkoztatás üdvtörténeti befogadása és egyházi közvetítése: a hagyomány teológiai fogalma. 5. Kommunió-egyháztan: az egyház az eucharisztiából él. 6. A Szentírás sugalmazottsága és kánoni tekintélye. 7. Az élő hagyomány mint a keresztény identitás kommunikációja: rátalálási helyei és a hitérzék fogalma. 8. Az egyházi tekintély teológiája, a tanítóhivatal fogalma és differenciált megnyilatkozási formái. 9. Az akadémikus teológia egyházi szolgálata. 10. Az egyház társadalmi tanítása mint az élő hagyomány része. 11. Gyakorlat és elmélet: az ortopraxis és az ortodoxia körkörös kapcsolata. 12. II. Vatikáni Zsinat a kései modernitás kontextusában: A katolikus keresztény identitás közösségi és egyéni dimenziói.
Követelmény
A félév első harmadában egy klasszikus szöveg feldolgozása. Egy sajátosan teológiai természetű kérdés szabatos megfogalmazása. A félév végén szóbeli vizsga.
Kötelező irodalom
Congar, Yves: Az Egyház élő hagyománya. Tanulmány a hagyomány teológiai fogalmáról, L’Harmattan – Sapientia, Budapest, 2015; Dei Verbum. Dogmatikai konstitúció a kinyilatkoztatásról, in Diós István (szerk.): A II. Vatikáni Zsinat dokumentumai, Szent István Társulat, Budapest, 2007, 427–441; Igazságosság és béke pápai tanácsa: Az Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, Szent István Társulat, Budapest, 2007, 35–50. pontok; Gaillardetz, Richard R.: A katolikus teológia megalapozása. Bevezetés a teológiai ismeretelméletbe, L’Harmattan – Sapientia, Budapest, 2011.
Ajánlott irodalom
Bagyinszki Ágoston (szerk.): A hitvallástól a teológiai megalapozásig. Szöveggyűjtemény a teológiai ismeretelmélet tanulmányozásához, L’Harmattan – Sapientia, Budapest, 2014; Müller, Gerhard Ludwig: Katolikus Dogmatika, Kairosz, Budapest, 2007, 1. fejezet: Kinyilatkoztatás. Teológiai ismeretelmélet, 43–90; Werbick, Jürgen: Prolegomena, in Theodor Schneider (szerk.): A dogmatika kézikönyve, 1. kötet, Vigilia, Budapest, 1996, 1–52; Rahner, Karl: A hit alapjai. Bevezetés a kereszténység fogalmába, Szent István Társulat, Budapest, 1983, 5. fejezet; Welte, Bernhard: Mit jelent hinni? Vallásfilozófiai megfontolások, L’Harmattan – Sapientia, Budapest, 2013; Dulles, Avery: A kinyilatkoztatás modelljei, Vigilia, Budapest, 2005; II. János Pál: Fides et Ratio, enciklika a hit és az értelem kapcsolatának természetéről, in Diós István (szerk.): II. János Pál megnyilatkozásai, 1. kötet, Szent István Társulat, Budapest, 2005, 455–536; McPartlan, Paul: Az üdvösség szentsége. Bevezetés az eucharisztikus egyháztanba, L’Harmattan – Sapientia, Budapest, 2015; XVI. Benedek pápa: Verbum Domini. Szinódus utáni apostoli buzdítás Isten szaváról az egyház életében (2010), Szent István Társulat, Budapest, 2011; Bagyinszki Ágoston (szerk.): A „Természet könyve” mint a „Szentírás könyvének” analógiája. A „Két könyv”-metafora mai jelentősége a természettudomány és a teológia párbeszédében, Konferenciakötet (Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, Budapest, 2018. november 17.), Sapientia Füzetek 34., L’Harmattan – Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, Budapest, 2019; Bagyinszki Ágoston: A Logosz önközlése az egyház Eucharisztiájában, in Várnai Jakab – Vida Márta (szerk.): Az Eucharisztia, Konferenciakötet (Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, Budapest, 2018. március 17.), Sapientia Füzetek 33., L’Harmattan – Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, Budapest, 2019, 159−193.