Kód | Képzés | Követelmény | Heti óraszám | Kredit |
---|---|---|---|---|
KGKPÜ |
kollokvium
|
4 |
A tanegység célja
A hallgatók megismerjék a jelenlegi magyar közpénzügyi rendszer lényegét, történeti fejlődését és nemzetközi vonatkozásait. Tájékozottak legyenek a társadalmi viszonyokra (is) ható állami közpénz- és vagyongazdálkodás módjáról, eszközrendszeréről és követelményeiről.
A hallgató fejlesztendő kompetenciái
Ismeri a rendszerváltozást követő magyar közpénzügyi viszonyokat, annak gyökereit, az állam gazdálkodásának új útjait, elméleti és gyakorlati vonatkozásait. Képes a világban zajló közpénzügy-politikai kurzusok közötti különbségtételre, a magyar történeti fejlődés főbb állomásainak, eredményeinek számbavételére. Elkötelezett az iránt, hogy a felelős közpénz- és közvagyon-gazdálkodás módját elsajátítása, és munkáján keresztül a gyakorlatban is e felelős szemléletet érvényesítse.
Tematika
1. A magyar közpénzügyi rendszer történeti összefoglalása a dualizmus korszakától.
2. A rendszerváltást követő időszak közpénzügyi és állami gazdálkodási peremfeltételei (privatizáció, dereguláció, bankrendszer, eladósodás, külföldi tőkefüggő nemzetgazdaság), főbb jellemzői – költségvetési és társadalmi hatásai. 3. Közpénzügyi gondolkodásunk főbb változásai, különös tekintettel a 2007–2008-as kezdeti válságidőszakot követően – elméleti alapvetések, teóriák, az új közpénzügyi gondolkodás alapjai. Tervgazdaság, neoliberális piacgazdaság, Magyar Modell. 4. A 2007–2008-as válság okai – nemzetközi és hazai vonatkozások. Neoliberális és nem konvencionális eszközökre épülő pénzügypolitika lényege, gyakorlata, hatásai. A közpénzügyi válságmenedzsment lényege, módozatai. 5. A fiskális politika eszközrendszere, hatásmechanizmusa, a jó adórendszer ismérvei, az adórendszer versenyképessége. Az adózás költségvetési, vállalati és társadalmi vonatkozásai. 6. A jó kormányzást segítő monetáris politika eszközrendszere – új trendek a jegybankpolitikákban (Magyar Nemzeti Bank). Nemzetközi kitekintés (Fed, ECB, BoE, BoJ). 7. A nemzeti vagyonnal és közpénzekkel történő felelős gazdálkodás követelményei, intézményrendszere. Közpénzügyi tárgyú törvények. 8. A költségvetési ellenőrzés intézményrendszere, módszertana, és követelményei. A költségvetési konszolidációs gyakorlatok. Közüzemi szolgáltatók gazdálkodásának új kihívásai. 9. A felelős, etikus, normakövető és hatékony állami gazdálkodás elméleti alapjai, gyakorlati vonatkozásai piacgazdasági körülmények között. Társadalmi felelősségvállalás, fenntartható gazdaság makro, mezo és mikro szinteken.
Követelmény
A félév végén kollokvium az előadások anyagából és a kötelező irodalomból. Az ajánlott irodalom tárgyköreiből a hallgatók évközben önkéntes alapon kiselőadást tarthatnak, amely segíti orientálódásukat a tudományos munka felé, valamint előadói jártasságuk és az önálló kutatómunka képességének és készségének fejlődését. Az ajánlott irodalomból készített előadások a kollokviumi jegybe beszámítanak.
Kötelező irodalom
Lentner Csaba: A magyar állampénzügyek fejlődéstörténete a dualizmus korától napjainkig, L’Harmattan, Budapest, 2019; Lentner Csaba: Rendszerváltás és Pénzügypolitika. Tények és Tévhitek, Akadémiai Kiadó, Budapest, 2016.
Ajánlott irodalom
(a kijelölt átfogó, rendszertani fejezeteket az előadó az első előadáson ismerteti): Lentner Csaba: Közpénzügyek és Államháztartástan, NKTK – Dialóg Campus Kiadó, Budapest, 2013; Lentner Csaba (szerk.): Adózási Pénzügytan és Államháztartási Gazdálkodás, NKE – Dialóg Campus, Budapest, 2015; Lentner Csaba (szerk.): Bankmenedzsment – Bankszabályozás – Pénzügyi Fogyasztóvédelem, NKTK – Dialóg Campus, Budapest, 2013; Lentner Csaba (szerk.): A Devizahitelezés Nagy Kézikönyve, NKTK – Dialóg Campus, Budapest, 2015.