Kód | Képzés | Követelmény | Heti óraszám | Kredit |
---|---|---|---|---|
RTKSZOC |
Roma társadalomismeret |
8 |
A tanegység célja
Megismertetni a hallgatókkal a kisebbségszociológia mibenlétét, tárgyait és tematizáltságát, a magyarországi cigány népesség szociális helyzetének változásait, a roma etnicitás társadalmi konstrukcióját, a kiemelkedett cigányok etnikai identitásának jellegzetességeit, a kirekesztettség változó formáit.
A hallgató fejlesztendő kompetenciái
Ismeri a magyarországi etnikai kisebbségekről, a roma és nem roma együttélés konfliktusairól, a kirekesztettség változó formáiról szóló fontosabb szakirodalmakat, képes a szerzett ismeretei birtokában empátiával fordulni a különböző kisebbségi csoportok és azok tagjai felé és ebben elkötelezetté is válik.
Tematika
A kisebbségszociológia mibenléte, tárgyai és tematizáltsága. Az etnikai csoportok helye Kelet-Közép-Európában. A magyarországi cigány népesség szociális helyzetének változásai. A "másság" társadalmi felépítése, a roma etnicitás társadalmi konstrukciója. A kiemelkedett cigányok etnikai identitásának jellegzetességei. A roma és nem roma együttélés konfliktusai, a kirekesztettség változó formái.
Követelmény
A félév során a közös munka mellett egy önálló témából felkészülés és annak bemutatása.
Kötelező irodalom
Andorka Rudolf: Bevezetés a szociológiába. Osiris, Budapest, 2006, 370–392; Csepeli György – Örkény Antal – Székelyi Mária (szerk.): Kisebbségszociológia. Szöveggyűjtemény egyetemi és főiskolai hallgatók számára, Minoritás könyvek 4., Kisebbségszociológiai Tanszék, Budapest, 1997, 5–330; Horváth István: Kisebbségszociológia. Alapfogalmak és kritikai perspektívák, Kolozsvári Egyetemi Kiadó – Presa Universitară Clujeană, Kolozsvár, 2006, 6–182; Kerezsi Klára – Gosztonyi Márton – Polák Attila: A roma és nem roma együttélés konfliktusai, kriminális vonatkozásai, Belügyi Szemle 62 (2014/7–8) 5–51.
Ajánlott irodalom
Cserti Csapó Tibor: Szociológiai, szociális tényezők a cigány népesség vizsgálatában, in Forray R. Katalin (szerk.): Ismeretek a romológia alapképzési szakhoz, Bölcsész Konzorcium, 2006, 161–185; Kemény István: Beszámoló a magyarországi cigányok helyzetével foglalkozó 1971-ben végzett kutatásról, MTA Szociológiai Kutató Intézet, Budapest, 1976, 3–291; Kemény István – Janky Béla – Lengyel Gabriella: A magyarországi cigányság 1971–2003, Gondolat – MTA Etnikai–nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Budapest, 2004, 5–192; Kertesi Gábor – Kézdi Gábor: A cigány népesség Magyarországon. Dokumentáció és adattár, Socio-Typo, Budapest, 1998, 5–467; Kligman, Gail: A "másság" társadalmi felépítése: a "roma" azonosítása a posztszocialista közösségekben, Szociológiai Szemle 11 (2001/4) 66–84; Ladányi János – Szelényi Iván: A kirekesztettség változó formái. Közép- és délkelet-európai romák történeti és összehasonlító szociológiai vizsgálata, Napvilág, Budapest, 2004, 5–190; Szarka László: Kisebbségi léthelyzetek – közösségi alternatívák. Az etnikai csoportok helye a kelet-közép-európai nemzetállamokban, Lucidus, Budapest, 2004, 5–342; Szuhay Péter: Magyar nyelvű cigányok a Kárpát-medencében, in Bárdi Nándor – Fedinec Csilla – Szarka László (szerk.): Kisebbségi magyar közösségek a 20. században, Gondolat – MTA Kisebbségkutató Intézet, Budapest, 2008, 426–435; Tóth Kinga Dóra: Sikeres cigányok Angliában és Magyarországon, L’Harmattan, Budapest, 2008, 7–174.