Kód | Képzés | Követelmény | Heti óraszám | Kredit |
---|---|---|---|---|
GYIGY |
Gyermek- és ifjúságvédelmi tanácsadó |
kollokvium
|
12/félév |
4 |
A tanegység célja
A hallgatók megismertetése a különböző hátterű gyermekvédelmi problémák megjelenési formáival és azok kezelési módjával a köznevelési intézményekben; az óvoda és iskola gyermekvédelmi feladataival és kötelezettségeivel.
A hallgató fejlesztendő kompetenciái
Ismeri és felismeri az óvodai, iskolai keretek között megjelenő gyermekvédelmi problémákat; tisztában van azzal, hogy a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjaként mely intézményekkel, személyekkel kell kapcsolatban állnia. Képes a látókörébe kerülő gyerekek/serdülők problématípusainak azonosítására és komplex oki szemlélettel történő magyarázatára, valamint képes döntést hozni a problémához illő kapcsolatfelvételi és tanácsadói kompetenciák alkalmazásáról. Képes az együttműködésre a köznevelési intézményekben valamint a gyermekjóléti alapellátásban működő szakemberekkel. Elkötelezett a gyermekek érdekeinek képviselete iránt a köznevelési intézmény keretei között.
Tematika
1. A gyermekvédelmi jelzőrendszer feladatai és működése. 2. A köznevelési intézmény mint a gyermekvédelmi jelzőrendszer kiemelt szereplője. 3. Gyermekvédelmi problémák és megjelenési formáik az óvodában és iskolában. 4. A veszélyeztetettség és a bántalmazás új megjelenési formái és az iskolai gyermekvédelem ezzel kapcsolatos feladatai, lehetőségei. 5. Agresszió és agressziókezelés az iskolában. 6. A gyermekvédelem és az iskolai gyermekvédelmi felelős a köznevelési jogszabályokban. 7. Az óvodai és iskolai szociális segítő munkatárs szerep, feladatai 8. Az iskola mint veszélyeztető tényező, az iskolai ártalmak. 9. Az iskolai gyermekvédelem etikai problémái.
Követelmény
A félév végén szóbeli vizsga.
Kötelező irodalom
Útmutató az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység bevezetéséhez és gyakorlatához az iskolában EFOP-1.9.4-VEKOP-16-2016-00001 KÓDSZÁMÚ KIEMELT PROJEKT 2019.
Útmutató az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység bevezetéséhez és gyakorlatához a kollégiumban EFOP-1.9.4-VEKOP-16-2016-00001 KÓDSZÁMÚ KIEMELT PROJEKT 2019.
Útmutató az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység bevezetéséhez és gyakorlatához az ÓVODÁBAN EFOP-1.9.4-VEKOP-16-2016-00001 KÓDSZÁMÚ KIEMELT PROJEKT 2019.
A család- és gyermekjóléti szolgáltatás által működtetett észlelő- és jelzőrendszer működésének és működtetésének szabályairól szóló módszertani útmutató 3. átdolgozott kiadás BM 2024.
PROTOKOLL A család- és gyermekjóléti szolgáltatás által működtetett észlelő- és jelzőrendszer folyamatairól 3. átdolgozott kiadás BM 2024.
MÓDSZERTANI ÚTMUTATÓ A gyermekvédelmi észlelő- és jelzőrendszer működtetése kapcsán a gyermek bántalmazásának felismerésére és megszüntetésére irányuló szektorsemleges egységes elvek és módszertan 3. átdolgozott kiadás EMMI 2017. augusztus
Fülöpné Böszörményi Alíz: Agresszió a gyermekintézményben, Új pedagógiai szemle 2003/1. forrás: https://folyoiratok.oh.gov.hu/uj-pedagogiai-szemle/agresszio-a-gyermekintezmenyekben
Barbainé Bérci Klára: Jog- és adatvédelem a gyermekellátásban A szakmai etika kérdései NSZFI forrás:
Nemzeti Pedagógus Kar Etikai Kódexe 2024.
Ajánlott irodalom
Kécza Krisztina, Kiss Júlia, Faragó Tamás, Dr. Vajda Kinga: A veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszer működése 2021-ben Gondoskodás – szakértelem és emberség III. évfolyam 1. szám 2024 tavasz 6 – 15. o.
Busi Zoltán, Szarvák Mónika, Károly Katalin, Farkasné Nemes Judit, Bégány Judit, Urbán Ferenc Ábel , Buda Helga, Kövesné Dr. Kósa Zsuzsanna, Tóthné Dr. Rácz Ágnes, Dr. Pátri László, Victorné Erdős Eszter, Raffaelné Szalkai Annamária, Szentes Judit, Szabó Aliz : Az ágazatközi együttműködés az észlelő és jelzőrendszer működésének támogatásáról Gondoskodás – szakértelem és emberség III. évfolyam 1. szám 2024 tavasz 16 – 41. o.
- Gyermek-és ifjúságvédelem a köznevelésben – szakmai segédanyag 2021. összeállították: Gőcziné Pankaczi Henriette, Tóthné Németh Gabriella, Varga Ferencné szaktanácsadók, Forrás: https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/kozoktatas/pok/Zala/2022/Gyermek_es_ifjusagvedelem_2021.pdf