Könyvek a nagyböjti időszak végére és húsvétra
A kereszt, a szenvedés a keresztény életben sajátos értelmet nyer. A nagyböjt ötödik vasárnapjától nagyszombatig tartó időszakot hagyományosan a szenvedés idejének nevezzük. Áprilisi könyvválogatásunk témája is a szenvedés, a passió, de az ünnepre készülve a húsvéti örömmel foglalkozó könyveket is ajánlunk olvasóinknak.
CSÍKSOMLYÓI PASSIÓJÁTÉKOK A 18. SZÁZADBÓL
A dramatizált passiójátékoknak igen nagy hagyománya volt a múltban Kárpát-medence szerte. A Csíksomlyóról fennmaradt anyag azonban ezen belül is egyedülállóan gazdag. Különösen érdemes megismerkednünk ezekkel a régi passiókkal ma, amikor újból nagyon sok plébánián tartanak ilyen játékokat, melyek segítségével a jelenlévők még inkább átélhetik Krisztus szenvedéstörténetének eseményeit.
FÉNY A SÍRBOLTBÓL
A torinói lepel a kereszténység legnagyobb becsben tartott és talán legmegdöbbentőbb ereklyéje. A Jézus Krisztus halotti lepleként tisztelt vásznat tudományos kutatásoknak is időről-időre alávetették és a kutatások eredményeit több kötetben is publikálták. Magyar nyelven is több mű született a lepelről, ezek közül a legújabb két olasz szerző, Emanuela Marinelli és Marco Fasol művének magyar fordítása.
A GALAMB SÓHAJÁRÓL, AVAGY A KÖNNYEK JAVÁRÓL
A 16-17. században élt Bellarmin Szent Róbert az ellenreformáció, szebb kifejezéssel a katolikus megújulás jelentős alakja volt, akit 1931 óta az egyháztanítók között tisztelünk. Művei közül már a barokk korban többet lefordítottak magyar nyelvre, utána azonban alakja szinte feledésbe merült hazánkban. Ezért is igen örvendetes, hogy a gödöllői Sursum Kiadó immár harmadik művét jelenteti meg magyarul, Alácsi Ervin János kitűnő fordításában, gyönyörű kiállítású kötetekben. Szent Róbert könyve a nyugati spirituális teológia egyik klasszikus, időtálló alkotása.
A HÁROM NAP TEOLÓGIÁJA
Hans Urs von Balthasar a 20. század egyik legeredetibb teológusa volt, aki impozáns életművet hagyott hátra. Legismertebb talán A dicsőség felfénylése című műve, melyben kidolgozta teológiai esztétikáját. Külön kötetet szentelt a húsvét misztériumának is, ez a Három nap teológiája, mely tudományos alapossága mellett nagyböjti lelki olvasmányként is elsőrendű.

Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!
ISTEN ALÁZATA ÉS SZENVEDÉSE
Varillon, Francois: Isten alázata és szenvedése, Szent István Társulat, Budapest, 2002. SP163V48
A könyv szerzője, a neves francia jezsuita rámutat: gyakran a keresztény ember is ragaszkodik a pogány vallásokra jellemző istenképhez, mely hatalmas uralkodóként, a világtól távol képzeli el Istent. Ezzel szemben a mi Istenünk mindenhatóságát alázatával és a szenvedés vállalásával mutatta meg. Erről szól ez a könyv, mely Varillon két elmélkedés-sorozatát tartalmazza, az első címe Isten alázata, a másodiké Isten szenvedése.

Előfizetett adatbázisból elérhető a Sapientia Főiskola hálózatán!
A KERESZT TITKA
Szennay András: A kereszt titka. Nagyheti elmélkedések, Bencés Kiadó, Pannonhalma, 2006. LE280SZ60
Szennay András egykori pannonhalmi főapátnak az ebben a kötetben közölt nagyheti elmélkedései eredetileg a Pannonhalmára, Szent Márton hegyére a Szent Három Napra érkezők számára tartott lelkigyakorlatokon hangzottak el. Ezek a találkozások napjainkra már több mint ötven éve ismétlődnek évről-évre. A több mint harminc éve megjelent könyv ma is remek lelki olvasmány, azoknak pedig különösen érdekes lehet, akik vettek már részt a Szent Három Napon Pannonhalmán.
KERESZTÚT A KOLOSSZEUMBAN
A Kolosszeumban tartott keresztút a római egyház régi hagyománya. Szent II. János Pál pápa vezette be, hogy a nagypénteki keresztút elmélkedéseit egy-egy neves egyházi személyiség, teológus fogalmazza meg, kifejezetten erre az alkalomra. André Louf trappista szerzetes a 2004-es szövegek megírására kapott felkérést, ez a kötet ezeket az elmélkedéseket tartalmazza.
A MI HÚSVÉTI BÁRÁNYUNK
„Lépjünk be a szent időbe!” – erre biztatja az olvasót a könyv szerzője, Dyekiss Virág. Az egész család olvasmányának szánt könyv igyekszik felölelni ennek a szent időnek a teljességét, így a húsvét üdvtörténeti eseményei és az ünnep liturgiája mellett a családi imaélet, a néphagyományok és az ünnepi ételek receptjei, valamint még sok minden más is helyet kapnak a szép kiállítású, Meszleny Anna által illusztrált könyv oldalain.
NAGYHÉT
A virágvasárnappal kezdődő nagyhét az egyházi év legfontosabb hete, melyet a számtalan sajátosság, hagyományos elem is kiemel a liturgikus év egészéből. A Barsi Balázs ferences atya és segítői által összeállított kötet a nagyhét szertartásait ismerteti. A könyv a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszéke liturgikus év tárgyához készült.
STÁCIÓK
Könyvtárunkban számos művészeti album található, köztük több keresztút és szenvedéstörténet-ábrázolás. Babos Ágnes festőművész 2013-ban felkérésre festette meg Jézus Krisztus keresztútjának stációit. A képek a mezőörsi római katolikus templomba kerültek, de ebben a nagyméretű, szép kiállítású kötetben is megtekinthetők, kommentárokkal, elmélkedésekkel kísérve.
HÚSVÉT HANGJAI
Roger Schütz és az általa alapított Taizéi Közösség lelkiségének hatása jelentős a mai egyházra. Ez a könyv – mely a Bencés Lelkiségi Sorozat 50. köteteként jelent meg – Roger testvér három követője, John testvér, Pierre-Yves testvér és Luc testvér, a Taizéi Közösség tagjainak írásait tartalmazza, mindhármuk az evangéliumok alapján ír Jézus Krisztus keresztjéről és feltámadásáról.
HÚSVÉTI IHLETEK
Szentmártoni Mihály: Húsvéti ihletek, Agapé, Szeged, 2021. LE280SZ67
A kötetben olvasható „elmélkedés-csokor” 2020-ból származik, amikor a koronavírus járvány rendkívüli állapotokat eredményezett és sok templomot zárva tartottak. Ezek az elmélkedések is interneten jutottak csak el a mosonmagyaróvári plébánia híveihez. A könyv szerzője Szentmártoni Mihály jezsuita atya, a római Pápai Gergely Egyetem nyugalmazott pszichológiaprofesszora.