2 félév - A tanítás szorgalmi időszakban 5 szombati nap: október 5., 19., november 9., 23., december 7.
150 000 Ft/félév
Bármely képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség.
A Szegedi Tudományegyetemmel együttműködésben indított szak.
A cél olyan szakembereket képezni, akik a különböző kultúrák és vallások együttéléséből fakadó új kihívások hozzáértő kezelésével értékteremtő módon járulnak hozzá a társadalom életéhez. A képzésben résztvevők mélyreható ismereteket szereznek a mai vallási intézményrendszerekről, illetve a különböző közösségek történeti gyökereiről. A nyugati kultúrába illeszkedő különböző identitások kapcsolathálózatának megértése ma elengedhetetlen a geostratégiai összefüggésekben, dinamikákban való eligazodáshoz. Az országban először meghirdetett egyéves intenzív képzés (Sapientia SzHF & SzTE, budapesti helyszínnel) felkészít arra, hogy a résztvevők képesek legyenek felismerni és értelmezni a pluralitás sokrétű jelenségeit, és hogy a megszerzett új készségeket – saját identitásuk tágabb kontextusba helyezésével – szakmai és személyes életükben egyaránt értékteremtő módon kamatoztathassák.
Jelentkezési határidő: szeptember 15.
Le ne maradj - ne halogasd az utolsó pillanatra:
A képzés értékteremtő például a következő területeken:
Multidiszciplináris szemléletmód: A képzés integrálja különböző tudományágak ismeretanyagát és módszertanát, tágabb összefüggésbe állítva a résztvevők meglévő szakmai tudását.
Értékrend és identitás: A vallástudomány segít eligazodni egy sokpólusú világban, fejleszti az értékközpontú gondolkodást, tudatosságot.
Béke és mediáció: A vallástudományi felkészültség nélkülözhetetlen eszköz a társadalmi feszültségek kezelésében és a békés együttélés előmozdításában.
A képzés különösen hasznos például a következő területeken dolgozóknak:
Média és kommunikáció: Segíti a kulturális sokféleség megértését és a globális kontextusba helyezést.
Humanitárius és civil szervezetek: Fejleszti a kultúraközi mediációs készségeket.
Nemzetközi kapcsolatok és diplomácia: Hozzájárul az eltérő kulturális identitások korrekt kezeléséhez.
Múzeumok és könyvtárak: Elengedhetetlen ismereteket nyújt a vallásspecifikus gyűjtemények kezeléséhez.
Oktatás: Pedagógusok képzését kiegészítve hozzájárul az értékközpontú szemléletformáláshoz, alkalmassá téve őket az emberiség spirituális örökségének hiteles bemutatására, valamint egyéb szaktudományos ismeretek kontextualizálásra.
Tájékoztatás a képzésről:
- E-mail: tanulmanyi.osztaly [at] sapientia.hu
- Tel.: +36 1 486 4484
Főbb tanulmányi területek:
A képzés átfogó képet nyújt a vallások világáról (valláselmélet, vallástörténet, stb…), és segít elmélyíteni a résztvevők tudását és megértését az emberi kultúra egyik legfontosabb aspektusáról (valláspszichológia, vallásszociológia, stb…), tekintetbe véve a sajátosan magyar adottságokat.
A végzettek megszerzendő kompetenciái:
A résztvevők képesek lesznek felismerni és kezelni a vallási különbözőségeket, gyakorlatias módon közvetíteni különböző kulturális hátterű szereplők között, valamint beazonosítani és enyhíteni a feloldhatatlan vallási széttagoltságból fakadó, feszültséget okozó társadalmi félreértéseket. Emellett hatékonyan előmozdíthatják az eltérő kultúrák közötti megértést és együttműködést, és sikeresen menedzselhetik a legkülönbözőbb társadalmi intézmények kultúraközvetítő feladatait.
A szakképzettség kamatoztatásához szükséges személyes adottságok és készségek:
Ezek közé tartozik a saját identitástudat és a kulturálisan távolabb álló másik ember felé való tanulékony nyitottság között szükséges egyensúly iránti érzék. Az empátia és értékalapú tolerancia elengedhetetlen a mások iránti megértés és elfogadás kialakításához. A kommunikációs készségek és technikák alkalmazása lehetővé teszi a hatékony párbeszédet és konfliktuskezelést. Emellett fontos a különböző kultúrák, filozófiák és életmódok iránti érdeklődés, a személyes hitelesség, valamint a múlt értékeinek és hagyományainak megbecsülése iránti érzék.
A képzés munkaformái: nagycsoport, kiscsoport, személyes kísérés, tutorális rendszer, külső terepmunka közös reflexióval.
A záróvizsga két részből áll:
- szakdolgozat megvédése;
- záróvizsga-felelet.