A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, együttműködésben a római Pápai Gergely Egyetemmel, 2024 februárjában képzést indított az emberi méltóság tiszteletének előmozdítására, különösen tekintettel a gyermekek védelmére. A 120 órás felnőttképzés az antropológiai alapoktól kezdve a téma számos területével foglalkozik, így a bántalmazások dinamikájával, az áldozattá válás formáival és jeleivel, a kockázati tényezőkkel, az áldozatok terápiás lehetőségeivel, a prevenció területével, jogi kérdésekkel, a téma egyházi vonatkozásaival.
A képzés harmadik alkalmának témája az elkövetői működés megértése, az elkövetők terápiás lehetőségeinek megismerése volt. Ez a terület csak kezdetlegesen kutatott, az elkövetők kezelésére pedig erősen korlátozott lehetőségek érhetők el. A Sapientia Főiskola, együttműködésben az Emberi Méltóság Stratégia munkatársaival ezért tartotta fontosnak, hogy a nemzetközi szinten elérhető egyik legátgondoltabb program vezetőit meghívja Budapestre, előadásukat pedig a képzés résztvevői körén túl is elérhetővé tegye. 2024. március 23-án, a stockholmi Karolinska Intézet Pszichiátriai Kutatási Központjának munkatársai, Christoffer Rahm pszichiáter, kutató, a program vezetője és Malin Joleby pszichológus voltak előadóink. A tanulmányi nap témája az elkövetői működés megértése, annak pszichológiai háttere, a pszichológiai és gyógyszeres terápia lehetőségei, valamint a kognitív torzulás jelenségének bemutatása volt. Ezek megismerése nem csupán a már megtörtént esetek kezelése szempontjából fontos, hanem elsősorban a kockázati tényezők felismerése és a potenciális elkövetők preventív kezelése miatt, így a bántalmazások megelőzésének érdekében is.

A terület iránti érdeklődést, az elérhető ismeretanyag utáni szomjúságot jól mutatta, hogy a tanulmányi napra több, mint 160 fő jelentkezett az élet legkülönbözőbb területeiről, beleértve a pszichológiai, segítői, pedagógiai, szociális, igazságügyi, büntetésvégrehajtási, gyermekvédelmi, valamint a legkülönbözőbb felsőoktatási területeket.
A látogatás során felmerült a svéd kutatócsoport és az Emberi Méltóság Stratégia további együttműködésének lehetősége, a következő lépések megtervezése, beleértve az itthon is elérhető terápia kialakításának programját.
Dobszay Benedek OFM
A teljes cikk elérhető az Emberi Méltóság Stratégia weboldalán.