Október 14-én Téged vár a világ címmel Erasmus Napot rendezett a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Erasmus Irodája és Hallgatói Önkormányzata. A hallgatók megismerhették az Erasmus felsőoktatási hallgatói mobilitás programot, melynek részeként a főiskola oktatói külföldi tanulmányaik során megélt tapasztalataikról tartottak beszámolót egy kerekasztal-beszélgetés keretében.
Szeretettel ajánljuk Medve Bettina alábbi élménybeszámolóját a napról!
Medve Bettina vagyok, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem hallgatója, jelenleg a Római Katolikus Teológia Kar mesterképzésen - Pasztorális Tanácsadás szakon, második évfolyamon.
Örömmel tölt el, hogy október 14-én részt vehettem a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Erasmus irodája és Hallgatói Önkormányzata által szervezett Erasmus napon, hiszen jómagam is tanulmányi mobilitásnak köszönhetően gazdagodom jelenleg a főiskolán.
Az egy napos program izgalmas és értékes volt. A szentmise után Fehérváry Örs Jákó OSB rektor atya megnyitotta az eseményt, majd mindannyian együtt ebédeltünk és teáztunk. Ez remek alkalom volt az ismerkedésre, kötetlen együttlétre az évfolyamokon belül is, hiszen a sűrű hétköznapokban nem mindig jut rá lehetőség. Délután kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott a program, ennek során több oktató mesélt külföldi tanulmányaik során szerzett tapasztalatairól, párbeszédet kezdeményezve a hallgatókkal. Rektor atya és Somogyiné Petik Krisztina tanárnő a párizsi útról, Szatmári Györgyi tanárnő a Rómában töltött időről, Tóth Beáta tanárnő a leuveni mobilitásról és Jackánics Fülöp OFM tanár úr pedig a jeruzsálemi tanulmányok élményéről tartott egy rövid személyes beszámolót. A hangulatot oldotta a tanárok párbeszédre való nyitottsága, sőt igénye, hiszen lehetőségünk volt kérdéseinkkel a számunkra legfontosabb aspektusokat kibontakoztatni. A vitathatatlanul értékes tárgyi tudás elsajátításán túl, Györgyi tanárnő részéről kiemelkedő volt a hitben való elmélyülés tapasztalata, valamint a tény, hogy egy Erasmus mobilitás során sokszor kerülünk szembe saját korlátaink leküzdésének kénytelenségével, ami önérzetünk erősödését szolgálja. Krisztina tanárnő esetében hivatása megerősítése volt a hajtóerő egy idegen országban való megpróbáltatások alatt, Beáta tanárnő pedig - már akkor oktatóként - örömmel tért vissza a pad túloldalára Leuvenben, melyre mai napig második otthonaként tekint. Rektor atya egészen fiatal korban ízlelte meg a párizsi oktatást, ahol hamar feltalálta magát, Fülöp tanár urat pedig a héber nyelv iránti szeretete vezette a határokon túlra, ahol maradandó kapcsolatokat is épített. A sokszínű tapasztalatok mögött egy közös pont körvonalazódott, amit előadóink külön-külön is megerősítettek: a mobilitás helyének és körülményeinek szeretetén túl mindig ott lakozott a honvágy, a hazához való visszatérés igénye és a szerzett tudással az otthon gyarapításának szándéka. Úgy gondolom, hogy értékes élménybeszámolók részesei voltunk, melyek – reményeim szerint – néhány diákban felkeltették az Erasmus ösztöndíj megpályázásának elhatározását.
Az Erasmus nap egy meglepetéssel zárult, amikor a kolozsvári Római Katolikus Teológia karról online bejelentkezett Vik János dékán úr néhány diákkal együtt, hogy a budapesti tanulókat bátorítsuk az Erdélyben való tanulásra, esetleg szakmai gyakorlatra. Dani Orsolyával személyesen is képviseltük karunkat, röviden bemutatva a Babeș-Bolyai Tudományegyetemet, azon belül a Római Katolikus Teológia kart, annak oktatóit és képzési kínálatát. Kócsó Alexandra és Bertalan Tímea folytatták a főbb közösségépítő lelkiségi és kulturális mozgalmak ismertetésével, majd Tápai Leon - szegedi teológus - engedett betekintést a kolozsváron szerzett tapasztalataiba, mint Erasmus vendéghallgató. Végül, de nem utolsó sorban Vik János tanár úr mindannyiunk nevében is kifejezte szeretetteljes nyitottságunkat a Budapestről érkező diákok részére, akiket örömmel fogadunk közösségünkbe, ha erre vállalkoznak.
Számomra nagyszerű tapasztalat volt részt venni az Erasmus napon több szempontból is. Elsősorban a tanárainkkal való beszélgetés még jobban megerősített benne, hogy az egyik legjobb döntést hoztam, amikor jelentkeztem az Erasmus tanulmányi ösztöndíjra is. Másodszor jó volt úgy jelen lenni, mint tapasztalt diák, aki esetleg hasznos információkat tud nyújtani az érdeklődők számára, hogy ők is részesei lehessenek egy hasonló életre szóló kalandnak. És nem utolsó sorban, mindvégig hálás voltam azért, hogy ott lehetek értékes emberekkel körülvéve, egy kiváló főiskolán, az egyik kedvenc városomban, Budapesten.
Az Erasmus Napon készült fotókat megtekinthetik a GALÉRIÁBAN!